Jama Michalika

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nadzwyczaj nastrojowy, przepełniony artystycznym duchem lokal. Jama Michalika w Krakowie to jedyna w swoim rodzaju kawiarnia, restauracja, a niejako przy okazji również specyficzne centrum kultury oraz muzeum kabaretu i sztuki. Secesyjny wystrój i wyposażenie, wspaniałe obrazy, rysunki i innego rodzaju pamiątki po uznanych twórcach, regularnie organizowane wieczorki i spotkania autorskie… a na dokładkę smakowite menu z lokalnymi słodkościami i specjałami kuchni staropolskiej w rolach głównych.

Rozkosze podniebienia niech pozostaną na dalszym planie, a turyści skupią swoją uwagę na wyższych doznaniach duchowych i niepowtarzalnym klimacie Belle Époque. Kraków przełomu XIX i XX wieku był specyficznym miejscem, kreatywność artystów Młodej Polski wprost buzowała… a w Jamie Michalika można się poczuć tak, jakby czas stanął w miejscu. Efektowne wnętrza zaprojektowane przez Karola Frycza i Franciszka Mączyńskiego - freski, witraże, zielone obicia secesyjnych mebli, oświetlenie, lampy z abażurami w kształcie ptaków i inne dekoracje - oraz kameralna scena sprawiły, że do otwartej w 1895 r. przez Jana Apolinarego Michalika “Cukierni Lwowskiej” tłumnie ściągali i inteligenci, i artyści, i profesorowie, i studenci - zarówno Akademii Sztuk Pięknych, jak też Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Taki tygiel po prostu musiał zaowocować wybuchem twórczości. W 1905 r. w krakowskiej Jamie Michalika powstał pierwszy polski kabaret: “Zielony Balonik”. A dalej poszło już z górki. Swoje pomysły, teksty, obrazy, książki, rzeźby i wszelkie inne prace prezentowali się tutaj m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Kazimierz Sichulski, Józef Mehoffer, Xawery Dunikowski, Helena Modrzejewska, Adam Chmielowski (czyli święty Brat Albert),Wisława Szymborska, Czesław Miłosz i wielu, wielu innych. Część tych dzieł została w kawiarni do dzisiaj. Aby zobaczyć te wszystkie wspaniałości należy albo zakupić specjalny bilet do Muzeum Jama Michalika, albo skusić się na którąś z pozycji w menu dawnej Cukierni Lwowskiej.

Jama Michalika mieści się XV-wiecznej Kamienicy Bełzowskiej. Średniowieczny zabytek znajduje się przy niezwykle reprezentatywnej ulicy Floriańskiej, tuż przy słynnej Drodze Królewskiej - tradycyjnej trasie przemarszu władców przez Kraków przy okazji najróżniejszych uroczystości.

Cennik

Ceny wejściówek do Muzeum Jama Michalika w Krakowie - stan na wrzesień 2018:

  • 6 zł za bilet normalny
  • 50 zł za bilet grupowy (maksymalnie 10 osób)

BEZPŁATNY WSTĘP DO MUZEUM DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY SKORZYSTAJĄ Z OFERTY GASTRONOMICZNEJ JAMY MICHALIKA

Mini przewodnik

Kultowa kawiarnia, restauracja i centrum kultury. Jama Michalika w Krakowie wywodzi się w prostej linii od założonej w 1895 r. Cukierni Lwowskiej. Tutaj powstał pierwszy polski kabaret “Zielony Balonik”, tutaj swoją twórczość prezentowało wielu znamienitych artystów, to miejsce uważa się za kolebkę Młodej Polski. Lokal wyróżnia się secesyjnym wystrojem, posiada również kameralne muzeum.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja