KL Plaszow

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Teren dawnego niemieckiego obozu zagłady “Konzentrationslager Plaszow”, na którym w listopadzie 2017 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało poruszającą wystawę plenerową. KL Plaszow założono w październiku 1942 roku, na terenie żydowskich cmentarzy - główną aleję wybrukowano macewami. To tylko jeden z przykładów bestialstwa dowodzącego obozem Amona Götha.

Początkowo KL Plaszow miał być obozem pracy dla Żydów z krakowskiego getta, dla ok. 4 tysięcy więźniów jednocześnie. W praktyce przebywało tutaj nawet 25 000 osób, w styczniu 1944 nazistowskie władze formalnie przekształciły go w obóz koncentracyjny. KL Plaszow w naturalny sposób stał się etapem przejściowym dla więźniów kierowanych do Auschwitz. Szacuje się, że przez obóz przeszło od 50 do 150 tysięcy osób wielu narodowości, z czego ok. 8 000 zostało zamordowanych. Komendant Amon Göth osobiście uczestniczył w torturach i masowych egzekucjach. W KL Plaszow większości straceń dokonano na tzw. Hujowej Górce. Genezy takiej nazwy są różne: od nazwiska kierującego SS-mana Alberta Hujara po wulgarne żarty więźniów, dla których czarny humor był jednym ze sposobów na psychiczne przetrwanie okrutnych realiów obozu koncentracyjnego.

Dziś po zabudowaniach KL Plaszow praktycznie nie ma śladu - w zasadzie zachowały się jedynie dawna willa Amona Götha oraz obozowy karcer, nazywany Szarym Domem. O tragicznych wydarzeniach przypomina kilka upamiętniających ofiary obelisków oraz duży, wysoki na 7 metrów pomnik “Ludzie z wydartymi sercami”. Jeśli chodzi o wystawę przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, składa się ona z 19 tablic dydaktycznych przybliżających dzieje KL Plaszow.

Wstęp na teren obozu i muzealną ścieżkę edukacyjną jest wolny.

UWAGA - ekspozycja na terenie KL Plaszow najpewniej będzie zamknięta wraz z końcem 2018 roku.

Mini przewodnik

Konzentrationslager Plaszow, ze ścieżką dydaktyczną przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Po obozowej infrastrukturze praktycznie nie ma już śladu, są upamiętniające ofiary obeliski i 7-metrowy pomnik “Ludzie z wydartymi sercami”. Przez KL Plaszow przeszło 50-150 tys. osób, z czego ok. 8000 zamordowano na Hujowej Górce i w innych miejscach straceń.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja