Kościół Przemienienia Pańskiego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościół rektoralny o statusie zabytku architektury, przynależący do klasztornego kompleksu zakonu pijarów. Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie prezentuje wysmakowany styl rokokowy - i jak na późnobarokową świątynię przystało, charakteryzuje się bogactwem wszelkiego rodzaju dekoracji i dzieł sztuki sakralnej.

Przybytek dla braci polskiej prowincji zgromadzenia założonego przez św. Józefa Kalasancjusza powstawał w latach 1718-1728. Głównym architektem krakowskiego kościoła Przemienienia Pańskiego był Kacper Bażanka - trzeba tutaj wspomnieć, że na kilkadziesiąt lat prace wstrzymano ze względu na śmierć głównego projektanta. Dlatego też efektowną fasadę według pomysłu Franciszka Placidiego z Włoch ukończono dopiero w 1761 roku. Generalnie cała zewnętrzna konstrukcja w dużym stopniu przypomina Il Gesù - słynny kościół Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie.

Zwiedzając pijarski kościół Przemienienia Pańskiego z Krakowa koniecznie trzeba zatrzymać się na dłużej przy kunsztownych płaskorzeźbach oraz barwnych malowidłach. Zwłaszcza polichromiach oraz freskach autorstwa Franciszka Ecksteina i Józefa Piltza, które oglądane pod pewnymi kątami wyglądają niczym trójwymiarowe obrazy. Na szczególną uwagę zasługuje również ogromny ołtarz główny.

Warto jeszcze wspomnieć o podziemnej krypcie w kościele Przemienienia Pańskiego, gdzie zgodnie z długą (choć na pewien czas zarzuconą) tradycją w każde święta wielkanocne pijarzy budują Grób Pański. Od końcówki XIX wieku działał tutaj reprezentacyjny dom przedpogrzebowy, który przynosił mnichom znaczące zyski. W tym właśnie miejscu rozpoczynały się uroczystości pogrzebowe wielu znaczących dla Krakowa postaci, choćby takich jak Stanisław Wyspiański.

Mini przewodnik

Rektoralna świątynia zakonu pijarów, piękny zabytek sakralny epoki rokoko. Kościół Przemienienia Pańskiego w Krakowie powstał w XVIII wieku, według projektów Kacpra Bażanki i odpowiedzialnego za fasadę Franciszka Placidiego. W bogato zdobionych wnętrzach wyróżniają się iluzjonistyczne polichromie Franciszka Ecksteina i monumentalny ołtarz główny. Warto też zajrzeć do krypty - reprezentacyjnego domu przedpogrzebowego.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja