Synagoga Poppera

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Synagogę Poppera (ul. Szeroka 16),z uwagi na jej niewielkie rozmiary nazywaną także Małą, wzniesiono w 1620 r. z fundacji Wolfa Poppera, jednego z najbogatszych kupców i finansistów żydowskich w ówczesnym Krakowie. Do barokowej świątyni, swego czasu jednej z najbardziej wystawnych na Kazimierzu, prowadzą trzy charakterystyczne bramy - mur wokół dziedzińca przy bożnicy wybudowano w XIX wieku.

Wnętrza krakowskiej synagogi Poppera w Krakowie, niegdyś pełne wspaniałych dzieł sztuki (np. polichromii pędzla niejakiego Schönkera) zostały niemal doszczętnie zniszczona przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Po 1945 r. zdewastowany budynek służył za tymczasowe mieszkanie dla żydowskich przesiedleńców z ZSRR. W latach '50 władze miasta postanowiły przekształcić dawną bożnicę w dom kultury Związku Głuchoniemych, co spotkało się z gwałtownymi protestami wyznawców judaizmu.

Ostatecznie, po zakończeniu odbudowy w 1965 r., synagoga Poppera służy za jedną z placówek Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży - za zgodą społeczności żydowskiej. Organizowane są w niej warsztaty plastyczne, wystawy prac miejscowych artystów oraz ekspozycje przybliżające historię, kulturę, sztukę i zwyczaje dawnego krakowskiego Kazimierza.

Mini przewodnik

Zabytkowy przybytek judaizmu, wybudowany przez kupca Wolfa Poppera w 1620 roku. To barokowa bożnica, z kolebkowym sklepieniem i prostokątnym dziedzińcem z ażurową bramą. Powojenna rekonstrukcja w dużym stopniu zachowała oryginalny rozkład pomieszczeń. Dziś synagoga pełni rolę ośrodka kultury, wykorzystywanego przy okazji wydarzeń i imprez różnej rangi.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja