Aleja Solidarności

Kolejnym przystankiem trasy nowohuckiej są osiedla Szkolne i Stalowe usytuowane tuż przy Alei Solidarności, której perspektywę zamyka od północnego zachodu Huta Sendzimira. Ich zabudowa stanowiąca doskonałe przykłady architektury szczytowego socrealizmu, wyznacza w przestrzeni ramę między miastem a terenami zielonymi, zwanymi Bramą Nowej Huty.

Na południe od Osiedla Stalowego wyrastają najstarsze nowohuckie osiedla tj. Willowe i Wandy, wybudowane w latach 1949-51, przy czym blok na Osiedlu Wandy 14 jest najstarszy - zaczęto go budować 23 czerwca 1949 r. i datę tę uważa się za początek Nowej Huty. Bloki są niewielkie, jedno i dwupiętrowe, mają strome dachy i co może zaskakiwać skąpane są w miejskiej zieleni.

Dodaj opinię

Komunikacyjny łącznik pomiędzy mieszkalnymi zabudowaniami krakowskiej Nowej Huty a potężnym zakładem przemysłowym. Aleja Solidarności przecina kolejno kilka osiedli o zróżnicowanej architekturze (od socrealistycznych blokowisk po domki willowe) oraz rozległe tereny zielone. W tym pełen pięknie zaaranżowanej roślinności park, nazywany "Zieloną Bramą Nowej Huty".

Aleja Solidarności adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Aleja Solidarności, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Aleja Solidarności.
  • Ulica
    Aleja Solidarności
    Aleja Solidarności mieści się przy ulicy Aleja Solidarności w Krakowie
  • 31-974 Kraków
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Aleja Solidarności opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij