Apteka Pod Orłem

Na pierwszy rzut oka: kamieniczka i zakład farmaceutyczny jakich wiele. Jednak Apteka Pod Orłem, aktualnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, odegrała znaczącą rolę w bodaj najtragiczniejszym rozdziale dotychczasowych dziejów miasta: II Wojnie Światowej i Zagładzie. A wszystko za sprawą bohaterstwa zwykłych ludzi.

Aurelia Danek-Czortowa, Irena Droździkowska, Helena Krywaniuk oraz Tadeusz Pankiewicz pracowali w Aptece Pod Orłem, kiedy w 1941 roku władze okupacyjne zdecydowały o utworzeniu żydowskiego getta w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Dzięki ich oficjalnym staraniom skazani na zagładę mieli dostęp do leków, co przeciwdziałało wybuchowi epidemii. Natomiast za sprawą konspiracyjnej działalności grupki medyków Żydzi otrzymywali prowiant, tymczasowe schronienie czy fałszywe dokumenty niezbędne do ucieczki.

Całym interesem kierował Pankiewicz, dyplomowany farmaceuta po Uniwersytecie Jagiellońskim, który przejął Aptekę Pod Orłem po swoim ojcu. To na jego wspomnieniach Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oparło scenariusz swoich wystaw. Ekspozycja zajmuje wszystkie pomieszczenia zamkniętego w latach ‘60 XX wieku zakładu aptekarskiego. Całość podzielono na 6 części - można tutaj zarówno podziwiać pieczołowicie zrekonstruowane wnętrza, jak też przedmioty z Holokaustu (od materiałów dokumentalnych po rzeczy osobiste) i poruszające prezentacje multimedialne. Co ciekawe, zwiedzający nie wszystko mają wyłożone “jak kawę na ławę” - sporą część treści należy odszukać samodzielnie, choćby przeszukując kolejne szafki i szuflady.

Apteka Pod Orłem jest elementem Trasy Pamięci Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - swego rodzaju szlaku turystycznego, poświęconego II Wojnie Światowej, hitlerowskiej okupacji, historii krakowskiego getta i martyrologii Żydów. W ramach jednego biletu można odwiedzić jeszcze Fabrykę Emalia Oskara Schindlera oraz Ulicę Pomorską.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Apteki Pod Orłem, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - stan na lipiec 2018:

 • 9 zł bilet normalny
 • 11 zł bilet ulgowy
 • 20 zł bilet rodzinny (2+2 albo 1+3)
 • 8-9 zł/os. bilet grupowy

Wejściówki w ramach Trasy Pamięci MHK, ważne przez tydzień od dnia zakupu

 • 32 zł bilet normalny
 • 24 zł bilet ulgowy
 • 64 zł bilet rodzinny
 • 22-24 zł/os. bilet grupowy
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Zakład farmaceutyczny, który pomógł przetrwać wielu Żydom z Krakowskiego getta. Oficjalnie kierowana przez Tadeusza Pankiewicza Apteka Pod Orłem zaopatrywała w leki na tyle, aby zapobiec epidemii. Jednak aptekarze działali też w konspiracji, zapewniając m.in. schronienie, prowiant i dokumenty. Dziś mieści się tu poruszająca wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Apteka Pod Orłem adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Apteka Pod Orłem, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Apteka Pod Orłem.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Apteka Pod Orłem. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 9-24 zł
  Apteka Pod Orłem cena biletu ulgowego: 9-24 zł
 • 11-32 zł
  Apteka Pod Orłem cena biletu normalnego: 11-32 zł
 • 20-64 zł
  Apteka Pod Orłem cena biletu rodzinnego: 20-64 zł
 • Grupowy 8-24 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Apteka Pod Orłem opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij