Barbakan i mury obronne

Efektowne pozostałości fortyfikacji Krakowa z końcówki XV wieku - w kolejnych stuleciach rzecz jasna wielokrotnie przebudowywanych. Aktualnie Barbakan i zachowane mury obronne z Bramą Floriańską znajdują się pod opieką Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W sezonie wakacyjnym organizowane są tutaj m.in. turnieje rycerskie, koncerty muzyki dawnej oraz inne wydarzenia i zabawy, przybliżające średniowieczne zwyczaje i kulturę.

Warto również poznać samą historię samego zabytku: powszechnie uważanego za perłę architektury obronnej. Podobno kamień węgielny pod krakowski Barbakan - dla wielu rodowitych krakusów “Rondel” - podłożył sam król Jan Olbracht. Impulsem do ufortyfikowania Krakowa były kolejne najazdy Tatarów, Turków i Wołochów, którzy w swoich łupieżczych najazdach coraz śmielej zapuszczali się w granice Królestwa Polskiego. Konstrukcja ma kształt niepełnego koła (swego czasu z Bramą Floriańską i murami łączyła ją swego rodzaju “szyja”), charakteryzuje się grubymi murami - w niektórych miejscach ponad 3 m - i dogodnymi stanowiskami strzeleckimi dla obrońców.

Barbakan pełnił również funkcje reprezentacyjne. Imponująca twierdza znajduje się na Drodze Królewskiej, czyli zwyczajowej trasie królewskich orszaków maszerujących przez Kraków z okazji rozmaitych świąt i uroczystości. Jeśli chodzi o jej potencjał militarny, okazała się praktycznie nie do zdobycia. O Barbakan rozbiły się wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga w 1587 r., a Szwedzi w 1655 r. przełamali obronę właściwie tylko dlatego, że załodze skończyły się amunicja i żywność. W 1806 r. cesarz Franciszek II rozkazał zlikwidować miejskie mury obronne Krakowa, jednak Barbakan i północny fragment dawnych umocnień przetrwały - w czym główna zasługa senatora, architekta i konserwatora Feliksa Radwańskiego.

Muzeum Historycznego Miasta Krakowa umożliwia zwiedzanie Barbakanu i murów obronnych w Krakowie sezonowo, zazwyczaj od początku kwietnia do końca października.

Dodaj opinię

Ceny biletów na Barbakan i mury obronne, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - stan na lipiec 2018:

 • wejściówki normalne po 9 zł
 • wejściówki ulgowe po 7 zł
 • wejściówki rodzinne po 18 zł
 • wejściówki grupowe po 6-7 zł za osobę
 • oprowadzanie przez przewodnika +90 zł od grupy
 • warsztaty i lekcje muzealne 100-340 zł od grupy
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Przykład pięknej, a zarazem efektywnej architektury obronnej. Na mapie fortyfikacji Krakowa Barbakan pojawił się w ostatnich latach XV w. i przez kilka stuleci odgrywał militarnie kluczową rolę w mieście. Dziś zabytkiem zarządza Muzeum Historyczne, które w sezonie letnim organizuje szereg wydarzeń przybliżających średniowiecze, zwłaszcza ówczesne zwyczaje i kulturę.

Barbakan i mury obronne adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Barbakan i mury obronne, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Barbakan i mury obronne.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Barbakan i mury obronne. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 7 zł
  Barbakan i mury obronne cena biletu ulgowego: 7 zł
 • 9 zł
  Barbakan i mury obronne cena biletu normalnego: 9 zł
 • 18 zł
  Barbakan i mury obronne cena biletu rodzinnego: 18 zł
 • Grupowy 6-7 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Barbakan i mury obronne opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij