Baszta Sandomierska

Wieża obronna z licznymi otworami strzelniczymi - jedna z trzech tego rodzaju fortyfikacji Wzgórza Wawelskiego, jakie zachowały się do dzisiaj. Baszta Sandomierska powstała około 1460 roku, prawdopodobnie na polecenie króla Kazimierza Jagiellończyka. Pełniła dwie podstawowe funkcje: stanowisk strzeleckich oraz więzienia.

Nowa wówczas baszta ogniowa miała za zadanie wzmocnić obronę Zamku Królewskiego od południa. Ta część Krakowa - przedmieście Stradom - było bowiem pozbawione jakichkolwiek umocnień. Natomiast w czasie pokoju do Baszty Sandomierskiej trafiali szlachetnie urodzeni więźniowie (według tradycji trafiała tutaj szlachta z okolic Sandomierza, stąd też nazwa wieży), gdzie mieli znacznie lepsze warunki niż chociażby pospolici przestępcy zamknięci w Baszcie Złodziejskiej. Na trzecim piętrze w całkiem niezłym stanie zachowały się m.in. długoszowy portal wejściowy i kanał kominowy do którego przyłączono piec, co świadczy o mieszkalnym charakterze tych pomieszczeń.

Baszta Sandomierska przeszła gruntowną przebudowę w połowie XIX wieku, kiedy to Austriacy tworzyli własną Twierdzę Kraków. Sporą część tych zmian usunęły późniejsze prace konserwatorskie. Do dziś, w całkiem niezłym stanie, zachowały się oryginalne obramienia okien w architekturze gotyckiej. Współcześnie Baszta Sandomierska służy przede wszystkim jako znakomity punkt widokowy.

UWAGA - wejście na Basztę Sandomierską na Wawelu wymaga pokonania bagatela 137 stopni schodów. Z tego względu dzieci do 12 lat mogą zwiedzać zabytek wyłącznie pod opieką dorosłych.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek na Basztę Sandomierską w Krakowie - stan na lipiec 2018:

4 zł bilet normalny, do nabycia w kasach na Wawelu i w automacie przy wejściu.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Zabytek z II połowy XV wieku, obecnie najczęściej wykorzystywany w roli punktu widokowego na Wawelu. Baszta Sandomierska wzmacniała obronę Zamku Królewskiego od południa dzięki licznym stanowiskom dla strzelców. Przede wszystkim wieża służyła jako więzienie dla szlachty - naturalnie wysoko urodzonym należało zapewnić lepsze warunki niż zwykłym rzezimieszkom.

Baszta Sandomierska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Baszta Sandomierska, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Baszta Sandomierska.
Ceny biletów / cennik wejść do Baszta Sandomierska. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 4 zł
    Baszta Sandomierska cena biletu normalnego: 4 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Baszta Sandomierska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij