Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół konwentualny jezuitów, zbudowany w latach 1909-1912 według projektu Franciszka Mączyńskiego. Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie to jeden z najmłodszych zabytków sakralnych dawnej stolicy Polski, choć wcale na taki nie wygląda. Wszystko za sprawą oryginalnej architektury, żeniącej ze sobą cechy wczesnego modernizmu z elementami neoromańskimi, neogotyckimi i neobarokowymi, wzorowanymi na stylistyce sprzed kilku wieków.

Zewnętrzny wygląd i imponujące rozmiary krakowskiej bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa budzą słuszne skojarzenia z monumentalnymi świątyniami wznoszonymi w średniowieczu. Wieża ma 68 metrów wysokości, zaś wymiary budowli to 52 na 19 metrów - wcześniej, tj. od 1868 r. jezuici korzystali w tym miejscu z kameralnej kaplicy (21×11×9 m), która szybko okazała się zbyt mała jak na potrzeby lokalnej wspólnoty wiernych.

Co najmniej równie efektownie jezuicka bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa z Krakowa prezentuje się od środka. Przy samym wejściu wyróżniają się kunsztowne rzeźby dłuta Xawerego Dunikowskiego. Dalej można zobaczyć piękne mozaiki Leonarda Stroynowskiego i Piotra Stachiewicza - pieczołowicie wykonane przez brata Wojciecha Pieczonkę - zwłaszcza umieszczoną nad rozbudowanym ołtarzem głównym scenę hołdu wybitnych przedstawicieli narodu polskiego dla Serca Bożego. Na szczególną uwagę miłośników sztuki sakralnej zasługują również dekoracje stiukowe, 45-głosowe organy, rzeźbiony w brązie relikwiarz błogosławionego Jana Beyzyma (autorstwa Czesława Dźwigaja) oraz sklepienie bazyliki, pokryte barwnymi wzorami i obrazami.

Dodaj opinię

Jeden z młodszych zabytków sakralnych Krakowa, o jedynej w swoim rodzaju stylistyce. Jezuicka bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa powstała w latach 1909-12, na miejscu mniejszej kaplicy. Architektura monumentalnej świątyni łączy elementy gotyckie, barokowe, romańskie i modernistyczne. Podobnie wystrój wnętrza, gdzie warto zobaczyć polichromie, dzieła rzeźbiarskie oraz przepiękne mozaiki.

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij