Bazylika Nawiedzenia NMP Na Piasku

Barokowy kościół parafialny, a zarazem zabytkowa świątynia klasztoru karmelitów “Na Piasku” w Krakowie. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wiąże się z kilkoma lokalnymi legendami. Najpopularniejsze podania dotyczą czasu i powodów budowy pierwszego kościoła w tym miejscu, pewnego niezwykłego kamienia wmurowanego w ścianę oraz cudownych jakoby obrazów maryjnych.

I tak zgodnie z miejskimi mitami początki bazyliki Nawiedzenia NMP “Na Piasku” w Krakowie sięgają XI wieku. Otóż ok. 1087 księcia Władysława Hermana zmogła ciężka choroba. Władca Polski cudownie ozdrowiał po tym, jak ukazała mu się Matka Boska i zgodnie z jej poleceniem zanurzył pokrytą wrzodami twarz w piasku, w ustronnym zakątku tuż za miastem. Wdzięczny książę miał ufundować kościół w miejscu gdzie wrócił do pełni sił. Jednak na poparcie tej wersji brakuje dowodów archeologicznych, jakimi byłyby romańskie pozostałości świątyni.

Faktycznie za budową bazyliki Nawiedzenia NMP i klasztoru karmelitów “Na Piasku” stoją królowa Jadwiga i Władysław Jagiełło. Prace rozpoczęły się w 1390 roku - inicjatywę rozwoju kultu maryjnego w Polsce poprzez nowe sanktuarium poparł sam papież Bonifacy IX. Według krakowskiej legendy, podczas jednej z wizytacji budowy Jadwiga spotkała zrozpaczonego kamieniarza, którego nie było stać na leczenie ciężko chorej żony. Litościwa władczyni podarowała mu złotą klamrę ze swojego buta - po odejściu królowej robotnik spostrzegł, że w kamieniu pozostał odcisk stopy przyszłej świętej. Blok wmurowano w ścianę świątyni ku pamięci dobrej i łaskawej królowej. Warto dodać, że decyzją Władysława Jagiełły bazylika i klasztor regularnie otrzymywały pewną część dochodów z kopalni soli w Wieliczce, Bochni oraz kilku innych królewskich przedsiębiorstw.

Historycy oceniają, że gotycki, trójnawowy kościół był gotowy w drugiej połowie XV wieku. Jednak prace wykończeniowe i dekoracyjne w bazylice Nawiedzenia NMP w Krakowie trwały przez kolejne dziesięciolecia. W tym właśnie czasie, ok. 1500 roku, miał powstać cudowny obraz Matki Bożej Piaskowej, która szybko zyskała miano “Pani Krakowa”. Podobno ścienne malowidło tworzył pewien mnich - jednak kiedy karmelita udał się na modlitwę (bądź został oddelegowany do innych prac) i wrócił później do pracy nad obrazem okazało się, że dzieło jest już ukończone. Mieszkańcy wierzą, że “Pani Krakowa” przyczyniła się do wielu niezwykłych wydarzeń: ocalenia miasta przed pożarami, wiktorii Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, w kaplicy maryjnej niektórzy słyszeli anielskie chóry i widzieli anielskie światło… Sam wizerunek Matki Bożej Piaskowej przetrwał pomimo kolejnych zniszczeń, jakich doświadczał kościół karmelitów.

Aktualna, barokowa architektura krakowskiej bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny “Na Piasku” i klasztoru karmelitów w głównej mierze stanowi efekt odbudowy świątyni po szwedzkim potopie. Miłośników zabytków i szeroko pojmowanej sztuki sakralnej powinny zaintrygować zwłaszcza kształtna fasada, ołtarz główny z płaskorzeźbą ilustrującą nawiedzenie świętej Elżbiety, bogato dekorowane stalle, malowidła na sklepieniu klasztornych krużganków oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej, jakoby obdarzający łaską wybawienia od czyśćca.

Dodaj opinię

Cudowny zaiste zabytek sakralny - zarówno ze względu na barokową architekturę i piękne dzieła sztuki, jak też dotyczące kościoła legendy. Krakowska bazylika Nawiedzenia NMP “Na Piasku” to część klasztoru karmelitów, jej historia sięga końca XIV wieku. Świątynia słynie z kamienia z odciskiem stopy świętej królowej Jadwigi (fundatorki bazyliki) oraz cudownego obrazu Matki Bożej Piaskowej, nazywanego “Panią Krakowa”.

Bazylika Nawiedzenia NMP Na Piasku adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Bazylika Nawiedzenia NMP Na Piasku, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Bazylika Nawiedzenia NMP Na Piasku.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Bazylika Nawiedzenia NMP Na Piasku opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij