Bazylika Nawiedzenia NMP Na Piasku

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Barokowy kościół parafialny, a zarazem zabytkowa świątynia klasztoru karmelitów “Na Piasku” w Krakowie. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wiąże się z kilkoma lokalnymi legendami. Najpopularniejsze podania dotyczą czasu i powodów budowy pierwszego kościoła w tym miejscu, pewnego niezwykłego kamienia wmurowanego w ścianę oraz cudownych jakoby obrazów maryjnych.

I tak zgodnie z miejskimi mitami początki bazyliki Nawiedzenia NMP “Na Piasku” w Krakowie sięgają XI wieku. Otóż ok. 1087 księcia Władysława Hermana zmogła ciężka choroba. Władca Polski cudownie ozdrowiał po tym, jak ukazała mu się Matka Boska i zgodnie z jej poleceniem zanurzył pokrytą wrzodami twarz w piasku, w ustronnym zakątku tuż za miastem. Wdzięczny książę miał ufundować kościół w miejscu gdzie wrócił do pełni sił. Jednak na poparcie tej wersji brakuje dowodów archeologicznych, jakimi byłyby romańskie pozostałości świątyni.

Faktycznie za budową bazyliki Nawiedzenia NMP i klasztoru karmelitów “Na Piasku” stoją królowa Jadwiga i Władysław Jagiełło. Prace rozpoczęły się w 1390 roku - inicjatywę rozwoju kultu maryjnego w Polsce poprzez nowe sanktuarium poparł sam papież Bonifacy IX. Według krakowskiej legendy, podczas jednej z wizytacji budowy Jadwiga spotkała zrozpaczonego kamieniarza, którego nie było stać na leczenie ciężko chorej żony. Litościwa władczyni podarowała mu złotą klamrę ze swojego buta - po odejściu królowej robotnik spostrzegł, że w kamieniu pozostał odcisk stopy przyszłej świętej. Blok wmurowano w ścianę świątyni ku pamięci dobrej i łaskawej królowej. Warto dodać, że decyzją Władysława Jagiełły bazylika i klasztor regularnie otrzymywały pewną część dochodów z kopalni soli w Wieliczce, Bochni oraz kilku innych królewskich przedsiębiorstw.

Historycy oceniają, że gotycki, trójnawowy kościół był gotowy w drugiej połowie XV wieku. Jednak prace wykończeniowe i dekoracyjne w bazylice Nawiedzenia NMP w Krakowie trwały przez kolejne dziesięciolecia. W tym właśnie czasie, ok. 1500 roku, miał powstać cudowny obraz Matki Bożej Piaskowej, która szybko zyskała miano “Pani Krakowa”. Podobno ścienne malowidło tworzył pewien mnich - jednak kiedy karmelita udał się na modlitwę (bądź został oddelegowany do innych prac) i wrócił później do pracy nad obrazem okazało się, że dzieło jest już ukończone. Mieszkańcy wierzą, że “Pani Krakowa” przyczyniła się do wielu niezwykłych wydarzeń: ocalenia miasta przed pożarami, wiktorii Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, w kaplicy maryjnej niektórzy słyszeli anielskie chóry i widzieli anielskie światło… Sam wizerunek Matki Bożej Piaskowej przetrwał pomimo kolejnych zniszczeń, jakich doświadczał kościół karmelitów.

Aktualna, barokowa architektura krakowskiej bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny “Na Piasku” i klasztoru karmelitów w głównej mierze stanowi efekt odbudowy świątyni po szwedzkim potopie. Miłośników zabytków i szeroko pojmowanej sztuki sakralnej powinny zaintrygować zwłaszcza kształtna fasada, ołtarz główny z płaskorzeźbą ilustrującą nawiedzenie świętej Elżbiety, bogato dekorowane stalle, malowidła na sklepieniu klasztornych krużganków oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej, jakoby obdarzający łaską wybawienia od czyśćca.

Mini przewodnik

Cudowny zaiste zabytek sakralny - zarówno ze względu na barokową architekturę i piękne dzieła sztuki, jak też dotyczące kościoła legendy. Krakowska bazylika Nawiedzenia NMP “Na Piasku” to część klasztoru karmelitów, jej historia sięga końca XIV wieku. Świątynia słynie z kamienia z odciskiem stopy świętej królowej Jadwigi (fundatorki bazyliki) oraz cudownego obrazu Matki Bożej Piaskowej, nazywanego “Panią Krakowa”.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja