Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Słynny Kościół na Skałce w Krakowie, a zarazem Panteon Narodowy i piękny klasztor paulinów. Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa to wspaniały zabytek architektury sakralnej, a zarazem miejsce nierozerwalnie związane z ważkimi wydarzeniami w historii Polski, wokół którego narosło już wiele legend - mniej bądź bardziej wiarygodnych. A przecież jest jeszcze Krypta Zasłużonych.

Najważniejsza opowieść związana z krakowskim Kościołem na Skałce dotyczy męczeństwa jednego z patronów świątyni - biskupa Stanisława - skazanego na śmierć w 1079 przez Bolesława Śmiałego za rzekomą zdradę. Najbarwniejszą, wręcz fantazyjnie mitologiczną wersję tych wydarzeń przedstawił Wincenty Kadłubek - według jego “Kroniki polskiej” sam król podniósł miecz na duchownego, w samym środku mszy świętej. Poćwiartowane ciało biskupa wyrzucono za drzwi świątyni… jednak pilnowane przez wielkie orły cudownie się zrosło, bez najmniejszych blizn i zadraśnięć.

Według podań Skałka w Krakowie była miejscem pogańskiego kultu, na którym misjonarze zbudowali chrześcijańską świątynię - w trakcie badań archeologicznych odnaleziono pozostałości po kilku starożytnych osadach (najstarszą datuje się na 2000 lat p.n.e.). Zanim jednak powstała dzisiejsza bazylika pod wezwaniem św. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa, stały tutaj co najmniej 2 inne przybytki. Prawdopodobnie na przełomie IX i X stulecia wzniesiono romańską rotundę. Za panowania Kazimierza Wielkiego Kościół na Skałce wzniesiono na nowo, tym razem w stylu gotyckim. W 1733 r. walącą się świątynię zburzono, a na jej miejscu powstał piękny, barokowy przybytek według projektu Antoniego Solariego. Połączono go ze zbudowanym w latach 1636-1723 klasztorem paulinów, architektonicznie nawiązującym do włoskich zamków renesansowych.

Odwiedzając Kraków i tutejszy Kościół na Skałce nie zaszkodzi zatrzymać się na dłużej przy skarbach sztuki sakralnej. W bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa można zobaczyć m.in. bogato dekorowane organy Józefa Weissmanna (XVIII w.),zachwycające ołtarze, płaskorzeźby przedstawiające obronę Częstochowy, zabytkowe refektarze, kielichy, szaty liturgiczne i inne elementy wyposażenia czy kunsztowny obraz Tadeusza Kuntzego, ilustrujący scenę strącenia Lucyfera przez patrona świątyni, św. Michała Archanioła. Warto zwrócić również uwagę na nowoczesny Ołtarz Trzech Tysiącleci, wzniesiony na klasztornym dziedzińcu - służy zarówno celom religijnym, jak też wydarzeniom kulturalno-scenicznym.

Naturalnie nie można pominąć Panteonu Narodowego. W Krypcie Zasłużonych pod Kościołem na Skałce spoczywają znamienici artyści i naukowcy, ludzie którzy szczególnie przysłużyli się Polsce. Wśród pochowanych w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa są m.in. kronikarz Jan Długosz, malarz i dramaturg Stanisław Wyspiański, kompozytor Karol Szymanowski, astronom i matematyk Tadeusz Banachiewicz czy laureat literackiej Nagrody Nobla, poeta Czesław Miłosz.

Cennik

Ceny wejściówek do bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie - stan na sierpień 2018:

WSTĘP DO KOŚCIOŁA NA SKAŁCE JEST BEZPŁATNY

bilety do Krypty Zasłużonych - Pantenon Narodowy otwarty dla turystów od 1 kwietnia do 31 października:

  • bilet normalny 2,50 zł
  • bilet ulgowy 2 zł
Mini przewodnik

Barokowy Kościół na Skałce z Panteonem Narodowym, połączony z renesansowym klasztorem paulinów. Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie to trzecia chrześcijańska świątynia wybudowana w tym miejscu. Tutaj odnaleziono ślady osadnictwa sprzed 4000 lat, tutaj Bolesław Śmiały miał zabić biskupa-zdrajcę, tutaj w Krypcie Zasłużonych spoczywają znamienici artyści i naukowcy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja