Bazylika Świętej Trójcy

Kościół oo. Dominikanów, których do Krakowa sprowadził w 1222 roku ówczesny biskup polskiej stolicy Iwo Odrowąż. Dzisiejsza Bazylika Świętej Trójcy powstała w połowie XIII wieku - wcześniejszy, drewniano-murowany kościół parafialny uległ zniszczeniu w wyniku ataku Tatarów na miasto. Naturalnie na przestrzeni dziejów zabytkowa świątynia przeszła szereg przeobrażeń.

Zbliżony do obecnego kształt dominikańska Bazyliki Świętej Trójcy w Krakowie uzyskała po gruntownej przebudowie na przełomie XIV i XV stulecia. Główną zmianą było powiększenie nawy głównej, która stała się znacznie wyższa od naw bocznych. Przybytek utrzymany jest w stylu gotyckim, jednak nie wszystkie elementy pochodzą ze średniowiecza - ogromny pożar miasta z 1850 r. strawił również sporą część kościoła. Trwająca ponad 20 lat odbudowa nie tylko podniosła Bazylikę Świętej Trójcy ze zniszczeń, ale też przyniosła ze sobą sporo nowych dekoracji i zmian w wyglądzie budowli.

Miłośnicy sztuki i architektury sakralnej powinni zwrócić szczególną uwagę na oryginalny portal wejściowy, zaprojektowaną przez Wita Stwosza płytę nagrobną Filipa Kallimacha (nauczyciela królewskich synów) czy motywy roślinne w zdobieniach kruchty. W Bazylice Świętej Trójcy wyróżniają się też sukcesywnie dobudowywane kaplice: gotyckie, renesansowe, barokowe… Szczególnie piękna jest późnorenesansowa kaplica św. Jacka, jakoby wzorowana na wawelskiej kaplicy Zygmuntowskiej.

Nie zaszkodzi też wspomnieć o przylegającym do świątyni klasztorze dominikanów. Najstarsze części budowli (np. refektarz, oryginalnie mały kościółek) pamiętają jeszcze XII wiek. W krużgankach zawieszono portrety, płyty pamiątkowe czy epitafia zasłużonych dla zakonu braci i osobistości. Interesujące są też polichromie i obrazy, zwłaszcza te ilustrujące legendy związane ze zgromadzeniem.

Dodaj opinię

Średniowieczny zabytek sakralny z burzliwą historią w tle. Bazylika Świętej Trójcy powstała w poł. XIII w. dla zakonu dominikanów. W wyniku pożaru miasta z 1850 r. gotycki przybytek uległ poważnym zniszczeniom - odbudowa wiązała się ze sporymi zmianami w dekoracjach i architekturze. Wcześniej do kościoła dobudowano kilka kaplic, np. późnorenesansową kaplicę św. Jacka.

Bazylika Świętej Trójcy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Bazylika Świętej Trójcy, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Bazylika Świętej Trójcy.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Bazylika Świętej Trójcy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij