Biblioteka Czartoryskich

Przepastne zbiory rozmaitych książek, starodruków, rękopisów czy dokumentów państwowych - a wszystko w pieczy Muzeum Narodowego w Krakowie. Formalnie Biblioteka Książąt Czartoryskich i zgromadzone w niej woluminy przeszły na własność Skarbu Państwa w grudniu 2016 roku. Podobnie zresztą jak pozostała część kolekcji historyczno-artystycznej, zapoczątkowanej w drugiej połowie XVIII stulecia przez księżną Izabelę Czartoryską z Flemingów.

Pod względem zasad funkcjonowania i udostępniania zbiorów krakowska Biblioteka Czartoryskich tak de facto stanowi wypadkową typowej czytelni i rozbudowanego muzeum. Z jednej strony przyjść tutaj i wypożyczyć “książkę” może w zasadzie każdy, z drugiej zaś: ogromna część materiałów ma mniejszą bądź większą wartość zabytkową. I żeby nie było najmniejszych wątpliwości: nie wszystkie skarby Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie można ot, tak sobie wziąć z półki i zabrać do domu. Procedury wypożyczania bądź wglądu są dalece bardziej skomplikowane. Tyczy się to zarówno szczególnie cennych egzemplarzy, jak też obiektów zdigitalizowanych oraz utrwalonych na mikrofilmach.

Szeroko pojmowany księgozbiór w Bibliotece Czartoryskich z Krakowa liczy grubo ponad 245 tysięcy pozycji. Od opasłych tomiszczy w rodzaju “Poloniki” Macieja Miechowity (pierwsza drukowana historia Polski, dzieło z XVI w. nierozpowszechnione ze względu na krytykę panujących Jagiellonów), przez kalendarze, czasopisma, ulotki, muzykalia czy mapy i atlasy, aż po pamiętniki, listy oraz iluminowane rękopisy. Dla badaczy historii i kultury taka kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie stanowi nie lada gratkę.

Dodaj opinię

Jedyna w swoim rodzaju czytelnia - bardziej dla badaczy niż hobbystów - działająca w strukturach Muzeum Narodowego w Krakowie. Biblioteka Czartoryskich ma w swoich zbiorach sporo powyżej 245 tys. woluminów. Od wiekowych książek naukowych i historycznych, przez rozmaite dzieła literatury pięknej, aż po wszelkiego typu rękopisy, czasopisma, mapy, ulotki, grafiki etc.

Biblioteka Czartoryskich adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Biblioteka Czartoryskich, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Biblioteka Czartoryskich.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Biblioteka Czartoryskich opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij