Brama Floriańska

  • Adres Floriańska / Pijarska
    30-547 Kraków
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z bardziej charakterystycznych i najciekawszych elementów fortyfikacji, jakie otaczały średniowieczny Kraków. Owszem, zdecydowaną większość miejskich murów i zabudowań obronnych z tego okresu rozebrano w XIX wieku, jednak Brama Floriańska przetrwała. Podobnie zresztą jak Barbakan, z którym swego czasu tworzyła jedną, spójną całość.

Pierwsze wzmianki o specjalnych umocnieniach północnego wjazdu do Krakowa datuje się na 1307 rok. Według badaczy najstarsze, kamienne fragmenty Bramy Floriańskiej powstały najpewniej jeszcze w XIII stuleciu. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami całej konstrukcji są płaskorzeźba św. Floriana oraz piastowski orzeł zaprojektowany przez Jana Matejkę. Na wzmiankę zasługują także obronna wieża z barokowym hełmem, dodanym w trakcie odbudowy po Potopie Szwedzkim - szczyt baszty sięga 34,5 metra wysokości - oraz XIX-wieczny ołtarz główny, z kopią malarskiego dzieła “Matka Boska Piaskowa” z epoki późnego baroku.

Rzecz jasna Brama Floriańska odgrywała w Krakowie nie tylko rolę militarną, ale także reprezentacyjną. To właśnie w tym punkcie rozpoczynała się główna, “miejska” część Drogi Królewskiej - tradycyjnego szlaku królewskich orszaków, formowanych przy okazji najróżniejszych świąt i uroczystości. Via Regia wiedzie dalej przez ulicę Floriańską, gdzie aż do Rynku Głównego stoi sporo zabytkowych budowli o niezwykłej historii. Żeby wymienić tylko stylowo dekorowane kamienice “Pod Matką Boską” i “Pod Murzynami”, najstarszy hotel w Krakowie “Pod Różą”, dawny dom Jana Matejki, Muzeum Farmacji Collegium Medicum czy Jamę Michalika - Cukiernię Lwowską, w której tworzyli artyści Młodej Polski.

Nazwa Bramy Floriańskiej i wiodącej przez nią ulicy pochodzi od kościoła św. Floriana. Tradycyjnie to z tej świątyni wychodziły królewskie orszaki, wkraczające następnie przez miejskie mury do serca Krakowa.

Mini przewodnik

Średniowieczny zabytek, fragment dawnych fortyfikacji Krakowa, ważny punkt na Drodze Królewskiej. Brama Floriańska, wybudowana na przełomie XIII i XIV w., pełniła zarówno funkcje obronne, jak też reprezentacyjne. Dlatego nad wjazdem do Starego Miasta górują i 34,5-metrowa baszta, i piękne, architektoniczne detale - orzeł piastowski czy płaskorzeźba św. Floriana.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja