Celestat

Dawna siedziba Bractwa Kurkowego - czyli strzeleckiego - funkcjonującego w Krakowie od XIV wieku. Wprawdzie Celestat, od staroniemieckiego Zielstätte, do dzisiejszego zespołu parkowo-pałacowego przeniosło się dopiero w XIX stuleciu (wcześniej krakowskie Bractwo Kurkowe ćwiczyło i przeprowadzało szkolenia dla mieszczan przy Bramie Mikołajskiej i na terenie pałacu w Łobzowie), to Muzeum Historyczne Miasta Krakowa właśnie tutaj urządziło swoją ekspozycję na temat miejskiej obronności.

Stałą wystawę rozmieszczono w dwóch pomieszczeniach zabytkowej posiadłości. Sala Strzelecka Celestatu o powierzchni 320 m² charakteryzuje się wiernie zrekonstruowanym, neogotyckim wnętrzem. W gablotach czeka mnóstwo cennych trofeów i pamiątek, z darami cesarza Franciszka Józefa I i Srebrnym Kurem na czele. Dostojny ptak, prawdziwe arcydzieło sztuki jubilerskiej, to najważniejsze insygnium w krakowskim Bractwie Kurkowym, według miejskiej legendy podarowane organizacji przez samego króla Zygmunta Augusta w 1565 roku. Oczywiście nie mogło zabraknąć bogatej kolekcji broni palnej i białej.

Mniejsza (60 m²) Sala Bracka w Celestacie prezentuje bardziej współczesne eksponaty, od zakończenia II Wojny Światowej do dziś. W tej części placówki Muzeum Historycznego Miasta Krakowa dominują rzeczy świadczące o głębokim przywiązaniu Braci Kurkowych do wiary i kultury chrześcijańskiej. Dodatkowo w pałacowym holu wywieszono tarcze strzeleckie z prestiżowych konkursów o miano Króla Kurkowego - najstarsze pochodzą z przełomu XX i XXI wieku.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Celestatu, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - stan na lipiec 2018:

  • bilet normalny po 9 złotych
  • bilet ulgowy po 7 złotych
  • bilet rodzinny 18 złotych
  • bilety dla grup zorganizowanych - normalny 7 złotych, ulgowy 6 złotych
  • zwiedzanie z przewodnikiem +90 złotych od grupy
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prezentująca dzieje i pamiątki Bractwa Kurkowego. Celestat to dawna strzelnica i dawna siedziba organizacji dbającej o obronę miejską i przeszkolenie mieszczan na wypadek zbrojnego zagrożenia. Najcenniejszym eksponatem w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym jest Srebrny Kur, główne trofeum i insygnium strzelców z XVI w.

Celestat adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Celestat, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Celestat.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Celestat opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij