Centrum Administracyjne Huty im.Tadeusza Sendzimira

Trasa nowohucka zaczyna się przy Centrum Administracyjnym Huty im.Tadeusza Sendzimira (al. Solidarności), noszącej niegdyś imię Lenina, uważanej za najbardziej charakterystyczny zespół architektury okresu socrealizmu w Nowej Hucie. Huta zajmuje obszar blisko 1000 ha, w tym dziesiątki kilometrów dróg, torów, rur, a także dziesiątki podziemi i budynków.

Wejście na teren założenia obejmują 2 potężne gmachy zbudowane w latach 50 XX w., które bywają nazywane „Watykanami” i „Pałacami Dożów”. Swym wyglądem (wieńczą je attyki naśladujące typowy motyw architektury krakowskiej XVI i XVII w.) nawiązują bowiem do renesansowych i barokowych pałaców włoskich.

fot. Zygmunt Put/cc 3.0/wikipedia.org

Dodaj opinię

Kombinat metalurgiczny był sztandarową inwestycją władz PRL-u. Poza produkcją na gigantyczną skalę, huta wyróżniała się niezwykłą siedzibą. Dwa budynki, nazywane “Pałac Dożów” i “Watykan”, to nie socrealistyczne potworki, lecz piękne obiekty stylizowane na włoskie pałace z epoki renesansu i baroku. Attyki to także nawiązanie do krakowskiej mody z XVI i XVIII w.
fot. Zygmunt Put/cc 3.0/wikipedia.org

Centrum Administracyjne Huty im.Tadeusza Sendzimira adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Centrum Administracyjne Huty im.Tadeusza Sendzimira, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Centrum Administracyjne Huty im.Tadeusza Sendzimira.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Centrum Administracyjne Huty im.Tadeusza Sendzimira opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij