Cmentarz żydowski

Przy ul. Szerokiej warto zwrócić uwagę na stojący tam budynek dawnej mykwy czyli basenu ze źródlaną wodą, przeznaczonego do rytualnej kąpieli ludzi i naczyń skalanych nieczystością rytualną. Obecnie znajduje się w nim kawiarnia i restauracja, a relikty mykwy zachowane są w jego podziemiu.

Ze szlaku żydowskich zabytków dobrze jest wyjść na chwilę poza granice historycznego Kazimierza i zatrzymać się na nowym cmentarzu żydowskim (ul. Miodowa 55). Założono go w 1800 r., stanowi on dzisiaj jedyny czynny cmentarz żydowski w Krakowie.

Są na nim pochowane tak znaczące w mieście postacie jak m.in. budowniczy Józef Sare (1850-1929), który był pierwszym Żydem pełniącym funkcję wiceprezydenta Krakowa czy fotograf Ignacy Krieger (1817-89), autor tysięcy zdjęć dokumentalnych ukazujących dawny Kraków i jego mieszkańców, w tym Żydów.

Dodaj opinię

Jedyna wciąż czynna nekropolia żydowska w Krakowie i jedna z niewielu takich we współczesnej Polsce. Tzw. Nowy Cmentarz jest znacznie młodszy od Remu - został założony w 1800 roku. Spoczywa tu kilkadziesiąt zasłużonych postaci, jak zasłużony fotograf-dokumentalista Ignacy Krieger. Na obszarze 19 ha stoi aktualnie ok. 7 tys. nagrobków, najstarsze z lat ‘40 XIX w.

Cmentarz żydowski adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Cmentarz żydowski, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Cmentarz żydowski.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Cmentarz żydowski opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij