Cysterski zespół klasztorny

Na wschód od Osiedla Wandy znajduje się cysterski zespół klasztorny. W jego skład wchodzi kościół Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Wacława - 9 marca 1970 r. podniesiony do rangi bazyliki mniejszej pod wezwaniem Krzyża Świętego przez papieża Pawła VI - klasztor i kościół św. Bartłomieja. Początki założenia sięgają 1222 r. kiedy to wieś Mogiła, stanowiąca obecnie część Krakowa, została podarowana cystersom.

Budowa pierwszej ze świątyń zakończyła się w 1266 r., przebudowano ją wszelako w XVIII w., w stylu barokowym. Barokowych zmian doczekał się także klasztor wzniesiony w XIII w. Drugą świątynię wystawiono z drewna w 1466 r., w XVIII stuleciu ją powiększono.

Dodaj opinię

Zakonny kompleks świątynny, który swoimi korzeniami sięga 1222 r. i oddania wsi Mogiła w ręce braciszków. Cystersi wznieśli tutaj drewniany kościół św. Bartłomieja (1466 r. lub przełom XIII/XIV w.) oraz klasztorną bazylikę Krzyża Świętego - oryginalnie kościół Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Wacława (1266 r.), w XVIII w. przebudowany po barokowemu. Czyli bardzo, ale to bardzo "na bogato".

Cysterski zespół klasztorny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Cysterski zespół klasztorny, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Cysterski zespół klasztorny.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Cysterski zespół klasztorny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij