Dom Esterki

Jedna z licznych zabytkowych kamienic Krakowa, od wieków związana z miejsko-historyczną, na poły legendarną opowieścią o wielkiej miłości polskiego króla do pięknej Żydówki. Dom Esterki miał być świadkiem intymnych spotkań Kazimierza Wielkiego z kochanką Esterą. Swoją drogą: podobne miejsca potajemnych schadzek rzeczonej pary mają jeszcze m.in. krakowski Łobzów, a także Kazimierz Dolny, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Bochotnica, Czchów, Niepołomice, Opoczna, Przedbórz, Skawina, Stopnica, Wiślica…

Jeśli chodzi o architekturę krakowskiego Domu Esterki, w zabytku przeważa stylistyka gotycka - jako że kamienicę wybudowano jeszcze w XIV wieku, to sporo elementów stanowią późniejsze rekonstrukcje. Najwięcej oryginalnych detali zachowało się w piwnicach, na wyróżnienie zasługuje również datowana na 1430 rok kamieniarka okienna. Kolejni właściciele budynku - m.in. renesansowy rzeźbiarz i architekt Bartolommeo Berrecci czy kazimierski ławnik Stanisław Fox - dokonywali mniejszych bądź większych przeróbek.

Od 1987 r. zabytkowy Dom Esterki w Krakowie stanowi jeden z oddziałów Muzeum Etnograficznego imienia Seweryna Udzieli. Służy przede wszystkim jako przestrzeń dla ekspozycji o charakterze czasowym, warsztatów edukacyjnych, zbiorów bibliotecznych oraz biur administracji.

fot. Zygmunt Put/cc 3.0/wikipedia.org

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Domu Esterki, oddziału Muzeum Etnograficznego w Krakowie - stan na sierpień 2018:

 • bilet ulgowy 6 zł
 • bilet ulgowy łączony z ratuszem na Kazimierzu 10 zł
 • bilet normalny 9 zł
 • bilet normalny łączony z kazimierskim ratuszem 14 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

XIV-wieczna, zabytkowa kamienica w stylu gotyckim. Dom Esterki w Krakowie swoją nazwę zawdzięcza rzekomym spotkaniom króla Kazimierza Wielkiego z kochanką Esterą. Od momentu powstania budynek kilkukrotnie przebudowywano i remontowano, aczkolwiek kilka detali architektonicznych przetrwało do dzisiaj. Mieści się tu oddział Muzeum Etnograficznego.     fot. Zygmunt Put/cc 3.0/wikipedia.org

Dom Esterki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dom Esterki, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dom Esterki.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Dom Esterki. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 6-10 zł
  Dom Esterki cena biletu ulgowego: 6-10 zł
 • 9-14 zł
  Dom Esterki cena biletu normalnego: 9-14 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dom Esterki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij