Dwór Stryszów

Jedno z muzeów zamiejscowych, w których Zamek Królewski na Wawelu umieścił część bogatej kolekcji Państwowe Zbiory Sztuki. Dwór Stryszów to zabytkowa, typowo wiejska rezydencja. Elegancka posiadłość powstała pod koniec XVI wieku - wówczas jeszcze miała charakter obronny, jednak gruntowna przebudowa w połowie XVIII stulecia nadała jej zdecydowanie bardziej reprezentacyjny charakter.

Dwór w Stryszowie powstał z inicjatywy Adama Suskiego - jak sądzą znawcy tematu po pozostałościach najstarszych elementów konstrukcji, pierwotnie miał on formę mieszkalnej wieży obronnej. Dzisiejsze kształty zabytku to zasługa Kazimierza Wilkońskiego i jego familii, którzy urządzili rezydencję w stylu barokowym. Na szczególną uwagę zasługują zachowane w niezłym stanie polichromie, wymalowane w salonie i kaplicy.

Jeśli chodzi o Państwowe Zbiory Sztuki, działalność muzealną Dworu Stryszów zainaugurowano w 1969 roku. Stała ekspozycja pokazuje, jak w XIX w. wyglądały wiejskie posiadłości średnio zamożnej arystokracji. Wówczas najistotniejsze były salon, jadalnia, gabinet oraz sypialnia - pozostałe pomieszczenia urządzano znacznie skromniej. Meble i inne antyki, dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku, słowem: wszystkie eksponaty wykorzystane do udekorowania i aranżacji wnętrz pochodzą z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Poza tym muzeum organizuje kolejne wystawy czasowe, wernisaże spotkania z twórcami i pokrewne inicjatywy kulturalne.

Zwiedzając Dwór w Stryszowie, warto jeszcze przespacerować się po przylegającym do domu ogrodzie. Park w stylu angielskim - niegdyś kilka razy większy od obecnego - prezentuje się szczególnie urodziwie w pełni lata.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Dworu Stryszów, zamiejscowego oddziału muzealnego Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie - stan na sierpień 2018:

  • bilet ulgowy po 2 zł
  • bilet normalny po 3 zł

WE WTORKI WSTĘP BEZPŁATNY

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Posiadłość ziemiańska z XVI wieku - początkowo obronno-mieszkalna, po przebudowie w poł. XVIII w. dalece bardziej reprezentacyjna. Dodatkowo Dwór Stryszów otacza elegancki park w stylu angielskim. Od 1969 r. zabytkową rezydencją z cennymi polichromiami zarządza muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu - główna ekspozycja prezentuje wnętrza wiejskiego dworku typowe dla XIX stulecia.

Dwór Stryszów adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dwór Stryszów, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dwór Stryszów.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Dwór Stryszów. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 2 zł
    Dwór Stryszów cena biletu ulgowego: 2 zł
  • 3 zł
    Dwór Stryszów cena biletu normalnego: 3 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dwór Stryszów opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij