Festiwal Pierogów

Festiwal Pierogów (sierpień) odbywający się na Małym Rynku jest wśród krakowskich festiwali miłą odmianą. Jest festiwalem „dla ciała”, świętem smakoszy, restauratorów, ich klienteli i wszystkich, którzy już na sam widok pierogów czują, że kiszki grają im marsza. Zresztą każdemu chyba pocieknie ślinka, gdy ujrzy parujące jeszcze pierogi ze szpinakiem, z kaszą i wędzonką czy z jabłkami w płatkach róż. Celem festiwalu jest promocja (zwłaszcza wśród odwiedzających Kraków turystów) pierogów - jednej z najlepszych potraw kuchni staropolskiej, które do Europy trafiły z Chin przywiezione do Włoch przez Marco Polo, zaś w Polsce poznano je w XIII w.

W czasie festiwalu restauratorzy walczą o przechodnie statuetki Kazimierza Wielkiego, przyznawane na podstawie głosów publiczności, która może wszystkich pierogów do woli próbować (podczas imprezy zjadanych jest zwykle ok. 200 tys. pierogów) oraz o statuetkę św. Jacka z Pierogami, przyznawaną na podstawie głosowania profesjonalnego jury. Statuetka św. Jacka z Pierogami powstała z inspiracji legendą, wg której, św. Jacek Odworąż, w czasach głodu miał żywić biednych pierogami, inni zaś powiadają, że spacerując ulicami Krakowa po prostu poczęstował biednych tą niezwykłą dla nich potrawą, wówczas z pańskiego stołu.

Termin, w jakim odbywa się święto (druga połowa sierpnia) jest powiązany z obyczajem, wedle którego w dniu święta Matki Boskiej Zielnej należało kropić zioła święconą wodą i… lepić pierogi.

Imprezie towarzyszą występy artystyczne zespołów wykonujących polską muzykę ludową, pokazy wyrabiania i lepienia ciasta, pokazy serwowania pierogów, kiermasze, konkursy dla publiczności.

Dodaj opinię
Festiwal Pierogów adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Festiwal Pierogów, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Festiwal Pierogów.
  • Ulica
    Mały Rynek
    Festiwal Pierogów mieści się przy ulicy Mały Rynek w Krakowie
  • 31-041 Kraków
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Festiwal Pierogów opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij