Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku

Pierwsza siedziba Muzeum Narodowego w Krakowie, czyli słynne Sukiennice. Historia tego pięknego zabytku jest oczywiście fascynująca, jednak Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku również przedstawia się niezwykle intrygująco. W czym rzecz jasna największa zasługa bogatych, fantastycznych zbiorów artystycznych prezentowanych na głównej wystawie: obrazów, rzeźb itd. Warto od razu nadmienić, że nieco wbrew nazwie muzealnego oddziału, dzieła z ekspozycji stałej wykraczają poza jedno stulecie.

Pierwsza muzealna wystawa Sukiennic była gotowa w 1883 roku i zajmowała wówczas dwie sale. Dzisiejszą Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku urządzono w 4 pomieszczeniach (wyremontowanych specjalnie na potrzeby MNK). W każdym z nich powstała wystawa z określonym motywem przewodnim:

 1. Oświecenie: Sala Bacciarellego - nawiązująca do renesansu sztuka drugiej połowy XVIII i pierwszych lat XIX stulecia.
 2. Romantyzm. W stronę sztuki narodowej: Sala Michałowskiego - problematyka patriotyczna i narodowowyzwoleńcza okiem artystów epoki.
 3. Wokół akademii: Sala Siemiradzkiego - swego rodzaju wehikuł czasu dla studentów akademii sztuk pięknych i pokrewnych uczelni, czyli prezentacja zagadnień istotnych z punktu widzenia nauczycieli akademickich w II poł. XIX w.
 4. Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu: Sala Chełmońskiego - zapowiedź nurtów, prądów i trendów w sztuce, które ostatecznie uformują zjawisko nazwane Młoda Polska.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku stanowi swego rodzaju kontynuację artystycznych wystaw stałych, jakie Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Kolejnym po Sukiennicach przystankiem na trasie turystów podziwiających dzieła sztuki powinien być Gmach Główny MNK, z ekspozycją dotyczącą XX i XXI stulecia.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie - stan na lipiec 2018:

 • 15 zł bilet ulgowy ; 1 zł dla uczniów i studentów w wieku 7-26 lat z ważną legitymacją
 • 20 zł bilet normalny
 • 40 zł bilet rodzinny (maksymalnie 5 osób, w tym przynajmniej 1 dziecko do 18. roku życia)
 • 5 zł/os. bilet grupowy ulgowy (minimum 15 uczestników)
 • W NIEDZIELE WSTĘP WOLNY NA WYSTAWY STAŁE

Karnety na wszystkie ekspozycje stałe Muzeum Narodowego w Krakowie, ważne przez pół roku:

 • 30 zł ulgowe
 • 50 zł normalne
 • 100 zł rodzinne

3-miesięczne Wejściówki łączone z wystawą Rynek Podziemny Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ważne w miesiącach poza sezonem:

 • 20 zł bilety ulgowe
 • 28 zł bilety normalne

Wypożyczenie audioprzewodnika 5-7 zł

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Filia krakowskiego Muzeum Narodowego w Sukiennicach - a więc pierwszej siedzibie zasłużonej instytucji. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku posiada niezwykłą kolekcję wartościowych obrazów, rzeźb i innych prac artystycznych. Główną wystawę podzielono na 4 części, ze względu na czas powstania poszczególnych dzieł oraz prezentowane przez nie nurty w sztuce.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • od 1 zł
  Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku cena biletu ulgowego: od 1 zł
 • 20-28 zł
  Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku cena biletu normalnego: 20-28 zł
 • 40 zł
  Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku cena biletu rodzinnego: 40 zł
 • Grupowy od 5 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij