Pierwsza siedziba Muzeum Narodowego w Krakowie, czyli słynne Sukiennice. Historia tego pięknego zabytku jest oczywiście fascynująca, jednak Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku również przedstawia się niezwykle intrygująco. W czym rzecz jasna największa zasługa bogatych, fantastycznych zbiorów artystycznych prezentowanych na głównej wystawie: obrazów, rzeźb itd. Warto od razu nadmienić, że nieco wbrew nazwie muzealnego oddziału, dzieła z ekspozycji stałej wykraczają poza jedno stulecie.
Pierwsza muzealna wystawa Sukiennic była gotowa w 1883 roku i zajmowała wówczas dwie sale. Dzisiejszą Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku urządzono w 4 pomieszczeniach (wyremontowanych specjalnie na potrzeby MNK). W każdym z nich powstała wystawa z określonym motywem przewodnim:
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku stanowi swego rodzaju kontynuację artystycznych wystaw stałych, jakie Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Kolejnym po Sukiennicach przystankiem na trasie turystów podziwiających dzieła sztuki powinien być Gmach Główny MNK, z ekspozycją dotyczącą XX i XXI stulecia.
Ceny wejściówek do Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie - stan na lipiec 2018:
Karnety na wszystkie ekspozycje stałe Muzeum Narodowego w Krakowie, ważne przez pół roku:
3-miesięczne Wejściówki łączone z wystawą Rynek Podziemny Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ważne w miesiącach poza sezonem:
Wypożyczenie audioprzewodnika 5-7 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.Filia krakowskiego Muzeum Narodowego w Sukiennicach - a więc pierwszej siedzibie zasłużonej instytucji. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku posiada niezwykłą kolekcję wartościowych obrazów, rzeźb i innych prac artystycznych. Główną wystawę podzielono na 4 części, ze względu na czas powstania poszczególnych dzieł oraz prezentowane przez nie nurty w sztuce.