XIV-wieczna rezydencja w sąsiedztwie Kościoła Mariackiego, spośród pozostałych budowli w okolicy wyróżniająca się sgraffitową elewacją. Kamienica Hipolitów w Krakowie to cenny zabytek o interesujących zdobieniach i architektonicznych detalach, a także jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Wystawa urządzona przez MHK nosi nazwę “Mieszczański dom”, co mówi w zasadzie wszystko o tym, czego turyści mogą się tutaj spodziewać. Pięknie urządzonych, bogato i ze smakiem urządzonych wnętrz - dokładnie takich, w jakich na co dzień żyli lepiej sytuowani krakowianie. Kamienicę Hipolitów nazwano po włoskiej rodzinie kupieckiej, która nabyła nieruchomość w XVII stuleciu. I właśnie typowy dla tego okresu styl barokowo-rokokowy przedstawia ekspozycja na pierwszym piętrze. Wyżej przygotowano mieszkanko rodziny XIX-wiecznej - nieco skromniejsze w wystroju, aczkolwiek także emanujące ciepłem ogniska domowego.
Naturalnie w krakowskiej Kamienicy Hipolitów zgromadzono mnóstwo antyków oraz szeroko pojmowanych dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Na szczególną uwagę zasługują chociażby stiukowa dekoracja gabinetu (wykonana przez Baltazara Fontanę), zdobiąca sypialnię kolekcja obrazów, salonowe meble i tkaniny, a także zbiór pozytywek i wszelkiego rodzaju zegarów.
UWAGA - od czerwca do jesieni 2018 Kamienica Hipolitów przechodzi prace konserwatorskie. W tym czasie wystawa w zabytku jest niedostępna dla zwiedzających.
Ceny biletów do Kamienicy Hipolitów, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - stan na lipiec 2018:
Zabytek z XIV wieku, w którym Muzeum Historyczne Miasta Krakowa urządziło fascynującą wystawę wnętrzarską. Kamienica Hipolitów wyróżnia się sgraffitowymi dekoracjami fasady, w środku zaś bogatymi zbiorami rzemiosła artystycznego, antyków, przedmiotów codziennego użytku i dzieł sztuki. Ekspozycja prezentuje życie krakowskich mieszczan na przestrzeni kilku stuleci.