Kamienica Hipolitów

XIV-wieczna rezydencja w sąsiedztwie Kościoła Mariackiego, spośród pozostałych budowli w okolicy wyróżniająca się sgraffitową elewacją. Kamienica Hipolitów w Krakowie to cenny zabytek o interesujących zdobieniach i architektonicznych detalach, a także jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wystawa urządzona przez MHK nosi nazwę “Mieszczański dom”, co mówi w zasadzie wszystko o tym, czego turyści mogą się tutaj spodziewać. Pięknie urządzonych, bogato i ze smakiem urządzonych wnętrz - dokładnie takich, w jakich na co dzień żyli lepiej sytuowani krakowianie. Kamienicę Hipolitów nazwano po włoskiej rodzinie kupieckiej, która nabyła nieruchomość w XVII stuleciu. I właśnie typowy dla tego okresu styl barokowo-rokokowy przedstawia ekspozycja na pierwszym piętrze. Wyżej przygotowano mieszkanko rodziny XIX-wiecznej - nieco skromniejsze w wystroju, aczkolwiek także emanujące ciepłem ogniska domowego.

Naturalnie w krakowskiej Kamienicy Hipolitów zgromadzono mnóstwo antyków oraz szeroko pojmowanych dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Na szczególną uwagę zasługują chociażby stiukowa dekoracja gabinetu (wykonana przez Baltazara Fontanę), zdobiąca sypialnię kolekcja obrazów, salonowe meble i tkaniny, a także zbiór pozytywek i wszelkiego rodzaju zegarów.

UWAGA - od czerwca do jesieni 2018 Kamienica Hipolitów przechodzi prace konserwatorskie. W tym czasie wystawa w zabytku jest niedostępna dla zwiedzających.

Dodaj opinię

Ceny biletów do Kamienicy Hipolitów, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - stan na lipiec 2018:

 • 10 zł wejściówka normalna
 • 7 zł wejściówka ulgowa i szkolna (grupy zorganizowane)
 • 20 zł wejściówka rodzinna
 • 8 zł/os. wejściówka grupowa (dla dorosłych)
 • +90 zł od grupy za oprowadzanie przez przewodnika (zaleca się wcześniejsze zarezerwowanie usługi)
 • 100-340 zł za lekcje i warsztaty muzealne
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Zabytek z XIV wieku, w którym Muzeum Historyczne Miasta Krakowa urządziło fascynującą wystawę wnętrzarską. Kamienica Hipolitów wyróżnia się sgraffitowymi dekoracjami fasady, w środku zaś bogatymi zbiorami rzemiosła artystycznego, antyków, przedmiotów codziennego użytku i dzieł sztuki. Ekspozycja prezentuje życie krakowskich mieszczan na przestrzeni kilku stuleci.

Kamienica Hipolitów adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kamienica Hipolitów, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kamienica Hipolitów.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Kamienica Hipolitów. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 8 zł
  Kamienica Hipolitów cena biletu ulgowego: 8 zł
 • 10 zł
  Kamienica Hipolitów cena biletu normalnego: 10 zł
 • 20 zł
  Kamienica Hipolitów cena biletu rodzinnego: 20 zł
 • Grupowy 7-8 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kamienica Hipolitów opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij