Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty

Kameralny, drewniany kościółek na terenie parafii pw. Najświętszego Salwatora. Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty w Krakowie powstała pod koniec XVII stulecia, najprawdopodobniej w latach 1689-1690. Inicjatorką budowy miała być ówczesna ksenia pobliskiego klasztoru norbertanek, Justyna Oraczewska. Barokowy zabytek znajduje się na trasie Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.

Pod względem techniczno-budowlanym krakowska kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty to ośmiokątna, zwieńczona gontową kopułką konstrukcja zrębowa. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat przybytek pełnił funkcję świątyni cmentarnej. Chowano tutaj głównie ofiary zarazy, takich jak epidemia cholery która dotknęła Kraków w 1707 roku. Warto wspomnieć, że wzgórze błogosławionej Bronisławy - dawniej znane jako wzgórze Sikornik - na którym zbudowano kaplicę św. Małgorzaty i św. Judyty, przez niektórych uznawane jest za miejsce prasłowiańskiego kultu. Dlatego też kościółek czasami określa się mianem gontyny.

Wprawdzie świątynia pochodzi z epoki baroku, to obecnie jej wyposażenie i dekoracje prezentują się stosunkowo skromnie. W zasadzie jedyne wartościowe dzieła sztuki sakralnej w kaplicy św. Małgorzaty i św. Judyty to dwa kunsztowne ołtarze, przeniesione z kościołów św. Wojciecha oraz Najświętszego Salwatora. Warto jeszcze zwrócić uwagę na obrazy ilustrujące hagiografię bł. Bronisławy i portrety. Oryginalne wyposażenie przybytku trafiło do kościoła św. Augustyna i Jana Chrzciciela przy klasztorze norbertanek.

Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty w Krakowie jest dostępna dla turystów. Zwiedzanie z przewodnikiem zwykle możliwe jest od maja do końca września i nie wymaga wniesienia żadnych opłat. Należy tylko zawczasu wywiedzieć się o konkretne terminy.

Dodaj opinię

Barokowy kościółek z II poł. XVII wieku, z uwagi na wartość zabytkową uwzględniony na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty w Krakowie to konstrukcja zrębowa, z krytą gontem kopułą. W środku warto zobaczyć dwa ołtarze i serię obrazów na temat błogosławionej Bronisławy. Wzgórze, na którym stoi świątynia, prawdopodobnie było miejscem pogańskiego kultu.

Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij