Konkurs szopek krakowskich

  • Adres Rynek Główny
    30-962 Kraków
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Uznanie, jakim wśród krakowian cieszy się Konkurs szopek krakowskich (pierwszy czwartek grudnia),jest jednym z dowodów na to, że tradycja w Krakowie trzyma się mocno. Szopka krakowska wywodzi się z jasełek organizowanych w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Wyrobem szopek do końca XIX w. zajmowali się głównie murarze i robotnicy budowlani, którzy jak z przenośnymi teatrzykami chodzili z nimi w czasie Świąt po domach.

Pierwszy konkurs zorganizowano w 1937 r., by zahamować falę obniżania się poziomu wyrobu szopek. Następny odbył się dopiero w 1945 r. i od tego czasu urządzany jest nieprzerwanie co roku.

Szopka krakowska nie przypomina betlejemskich stajenek. Jest budowlą wieżową i zawiera motywy charakterystyczne dla architektury Krakowa. Jej bohaterami oprócz Świętej Rodziny są postacie związane z tradycjami kulturowymi Krakowa, m.in. Smok Wawelski, Lajkonik, hejnalista, Mistrz Twardowski.

Owe odniesienia do tradycji są jednym z najważniejszych kryteriów oceny szopek przez jury, w którym wielokrotnie zasiadali, m.in. kierownik Zakładu Sztuki Ludowej Instytutu Sztuki PAN w Krakowie prof. Roman Reinfuss, etnograf i pieśniarka Piwnicy pod Baranami Anna Szałapak, antropolog kultury prof. Czesław Robotycki.

Uczestnikami konkursu mogą być ludzie najróżniejszych zawodów, w różnym wieku. Konkurs odbywa się w 3 kategoriach wiekowych: seniorzy, młodzież i dzieci.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od lat zakupuje po konkursie wybrane szopki, dzięki czemu posiada obecnie w swej kolekcji pokazywanej na wystawach na całych świecie ponad 200 szopek.

fot. Jerzy Bereszko/cc 4.0/wikipedia.org


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja