Kopiec Wandy

Według legendy, sięgający 14 metrów wysokości Kopiec Wandy zbudowano jako symboliczną mogiłę dla córki legendarnego Kraka - Wandy. Tej, co to "nie chciała Niemca".

Mieści się on przy ulicy Ujastek Mogilski. Na szczycie Kopca Wandy, od 1890 r. znajduje się dostojna, kamienna figura orła, wykonana wg projektu Jana Matejki.

Foto główne: Jakub Hałun/cc 3.0/wikipedia.org ; Ilustracja: obraz Śmierć Wandy Maksymiliana Piotrowskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (domena publiczna).

Dodaj opinię

Pochodzący z VII-VIII wieku kurhan, przez Jana Długosza wskazany jako mogiła legendarnej Wandy - tej, co nie chciała Niemca. Sztucznie usypany stożek ma ok. 14 m wysokości. Do 1970 r. stały resztki austriackiego fortu z XIX w. Szczyt kopca wieńczy pomnik dumnego orła, stojącego na postumencie, gdzie miecz krzyżuje się z kądzielą. Rzeźbę zaprojektował Jan Matejko.
fot. Jakub Hałun/cc 3.0/wikipedia.org

Kopiec Wandy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kopiec Wandy, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kopiec Wandy.
  • Ulica
    Ujastek Mogilski
    Kopiec Wandy mieści się przy ulicy Ujastek Mogilski w Krakowie
  • 30-962 Kraków
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kopiec Wandy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij