Kościół Mariacki

Stojący na krakowskim Rynku, na miejscu dawnego romańskiego kościoła, wzniesiony z cegły - kościół Mariacki, to wspaniała gotycka świątynia, ufundowana w XIII w., która swój obecny kształt zawdzięcza głównie XIV-wiecznym przebudowom (boczne kaplice dostawiono w XV w.).

Jej wnętrze z XIX-wieczną polichromią autorstwa Jana Matejki oraz współpracujących z nim Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, wypełniają wspaniałe dzieła sztuki, zwłaszcza barokowe. Największym jednak skarbem świątyni jest niezwykłej urody, gotycki ołtarz główny, autorstwa Wita Stwosza, wykonany w latach 1477-89 z fundacji krakowskiego patrycjatu i mieszczaństwa.

Co godzinę, z wyższej, sięgającej 81 m wysokości wieży kościoła zwanej Hejnalicą, zwieńczonej XVII-wieczną, złoconą koroną, odgrywany jest słynny hejnał mariacki gromadzący przed świątynią wielu gapiów. Charakterystyczna, grana od wieków melodia nawoływała do otwarcia bądź zamknięcia miejskich bram oraz ostrzegała przed nadejściem wroga. Współczesny hejnał urywa się nagle - to nawiązanie do krakowskiej, na poły historycznej legendy, według której w trakcie jednego z Tatarskich najazdów grający na alarm trębacz został trafiony wrogą strzałą prosto w gardło.

Dodaj opinię

Bodaj najsłynniejsza świątynia w Polsce. Gotycka bazylika wzniesiona w XIII w. w sąsiedztwie Rynku Głównego kojarzona jest przede wszystkim z krakowskim hejnałem - granym tradycyjnie z ponad 80-metrowej wieży - oraz fantastycznego ołtarza głównego, wyrzeźbionego przez Wita Stwosza. Wnętrze Kościoła Mariackiego zdobią niezliczone i bezcenne dzieła sztuki.

Kościół Mariacki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Mariacki, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Mariacki.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Mariacki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij