Kościół Nawrócenia św. Pawła

Nad wyraz urodziwy zabytek sakralny epoki późnego baroku. Kościół Nawrócenia św. Pawła w Krakowie - znany również jako kościół Stradomski bądź kościół Księży Misjonarzy - budowano w latach 1693-1728, na potrzeby zgromadzenia misyjnego założonego przez św. Wincentego a Paulo.

Głównym architektem budowli był niejaki Kacper Bażanka. Sporą inspiracją dla projektanta krakowskiego kościoła Nawrócenia św. Pawła były piękne świątynie Wiecznego Miasta. I tak frontowa fasada wykazuje znaczące podobieństwa do dzieł Gianlorenzo Berniniego oraz Cortony - odpowiednio kościołów San Andrea al Ouirnale i Santa Maria Delle Pace w Rzymie. Z kolei w konstrukcji wnętrza znawcy architektury sakralnej dopatrują się rozwiązań znanych z kościoła Gesu e Maria autorstwa Reinaldiego oraz kaplicy Trzech Króli (wł. Re Magi) w Palazzo di Propaganda Fide, stworzonej przez Francesco Borrominiego.

Wygląd zewnętrzny, choć robi spore wrażenie, absolutnie nie umywa się do skarbów dekorujących środek świątyni. W zabytkowym kościele Nawrócenia św. Pawła w Krakowie można podziwiać m.in. 7 kunsztownych ołtarzy z XVIII wieku (główny z czarnego marmuru i 6 bocznych), ustawione w niszach posągi apostołów wyrzeźbione przez Antoniego Frąckiewicza, bogato zdobione organy, liczne reliefy czy polichromowane sklepienie. Malowidła zespołu artystów pod kierownictwem Izydora Jabłońskiego prezentują najważniejsze postacie w dziejach Kościoła Katolickiego, patronów Polski oraz kanonizowanych zakonników zgromadzenia św. Wincentego a Paulo.

Ciekawostką stradomskiego kościoła Księży Misjonarzy z Krakowa są umieszczone we wnętrzach lustra. Odpowiednie ustawiony system zwierciadeł odbija światło w równomierny sposób, dzięki czemu świątynia optycznie sprawia wrażenie znacznie przestronniejszej.

Dodaj opinię

Późnobarokowa świątynia Księży Misjonarzy. Zabytkowy kościół Nawrócenia św. Pawła w Krakowie wzniesiono na przełomie XVII i XVIII w. Architekt Kacper Bażanek inspirował się kilkoma budowlami z rzymu. Kształtna fasada stanowi adekwatny wstęp do bogato zdobionego wnętrza. Najcenniejsze skarby kościoła Stradomskiego to polichromie na sklepieniu, kunsztowne ołtarze, organy i posągi apostołów.

Kościół Nawrócenia św. Pawła adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Nawrócenia św. Pawła, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Nawrócenia św. Pawła.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Nawrócenia św. Pawła opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij