Kościół śś. Piotra i Pawła

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Barokowy kościół parafialny wspólnoty pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Krakowie. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła powstał w latach 1596-1619 na potrzeby zakonu jezuitów, dla których kameralny kościół św. Barbary bardzo szybko okazał się zbyt mały. Nową, reprezentacyjną świątynię kontrreformacyjnego zgromadzenia w ówczesnej stolicy Polski wzorowano na Il Gesù - zresztą rzymski kościół Najświętszego Imienia Jezus zainspirował wiele budowli sakralnych w całej Europie.

Bodajże najbardziej charakterystycznymi elementami krakowskiego kościoła śś. Piotra i Pawła są bogato zdobiona fasada oraz frontowe ogrodzenie. Od strony placu św. Marii Magdaleny można podziwiać mnóstwo fantastycznych figur i płaskorzeźb: postacie 12 apostołów, kanonizowanych braci jezuitów, herb królewski Zygmunta III Wazy, godło papieskiego Towarzystwa Jezusowego… Zewnętrznym wyróżnikiem świątyni jest także wyrastająca ponad kamienice Starego Miasta kopuła. Głównym projektantem przybytku na planie krzyża łacińskiego był Giovanni Trevano, co ciekawe zatrudniony jako trzeci z kolei architekt do prac nad budowlą.

Rzecz jasna kościół śś. Piotra i Pawła w Krakowie jest zabytkiem, objętym ochroną i opieką konserwatorską. Jeśli chodzi o wystrój wnętrza, to jak na standardy polskiego baroku prezentuje się stosunkowo skromnie - co wcale nie znaczy, że turyści zainteresowani architekturą i sztuką sakralną mogą z czystym sumieniem odpuścić sobie wejście do środka. Największe skarby jezuickiej świątyni to monumentalny ołtarz główny z obrazem ilustrującym przekazanie kluczy do Rzymu w ręce świętego Piotra, dekoracyjne sztukaterie autorstwa Giovanniego Battisty Falconiego, liczne posągi (umieszczone również wewnątrz kopuły),ambona czy chór muzyczny z organami. Trzeba też wspomnieć o kilku obrazach z XVII i XVIII wieku - m.in. “Zwycięstwo pod Chocimiem”, “Katedra Antiocheńska”, “Katedra Rzymska” - oraz zaczątkach kolejnego Panteonu Narodowego (Krypta Zasłużonych w Kościele na Skałce nie będzie rozbudowywana),w którym spoczywają m.in. ks. Piotr Skarga i Sławomir Mrożek.

I jeszcze godną uwagi ciekawostka: w kościele śś. Piotra i Pawła znajduje się 46,5-metrowe wahadło Foucaulta o wadze 25 kilogramów, najdłuższe w Polsce. W uproszczeniu - zmiany płaszczyzny wahań pokazują, że Ziemia bezustannie obraca się wokół własnej osi. Zazwyczaj pokazy mechanizmu organizowane są w każdy czwartek pomiędzy 10:00 a 12:00.

Mini przewodnik

Perełka barokowej architektury sakralnej. Jezuicki kościół śś. Piotra i Pawła w Krakowie powstawał w latach 1596-1619, autorem ostatecznego projektu był Giovanni Trevano. Wzorowany na rzymskim Il Gesù przybytek wyróżniają kunsztowna, dekoracyjna fasada oraz frontowe ogrodzenie z figurami 12 apostołów. Wewnątrz warto zobaczyć ołtarz główny, płaskorzeźby i posągi oraz… mechanizm wahadła Foucaulta.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja