Kościół św. Andrzeja Apostoła

Katolicka świątynia o eklektycznej architekturze, jeden z najstarszych zabytków sakralnych całego Krakowa. Kościół św. Andrzeja Apostoła pochodzi z drugiej połowy XI wieku - stąd też romańska bryła imponującej budowli. Średniowieczny styl ewidentnie zaburzają barokowe zwieńczenia wież, dobudowane w XVII stuleciu. We wnętrzach z kolei dominuje już rokoko.

Takie oryginalne połączenie surowej, ascetycznej wręcz fasady z wprost ociekającymi bogactwem dekoracjami w środku tworzy jedyny w swoim rodzaju kontrast estetyczny. Fascynująca architektura to niewątpliwie istotny, aczkolwiek nie jedyny atut krakowskiego kościoła św. Andrzeja Apostoła z turystycznego punktu widzenia. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza średniowieczne zabytki i późnobarokowe dzieła sztuki - takie jak XIV-wieczne relikwiarze, ołtarz główny wykonany przez Francesco Placidiego z czarnego marmuru, freski (autorstwa Karola Dankwarta albo Innocentiego Montiego, w tym temacie badacze nie są w pełni zgodni) czy obrazy z XIX stulecia.

Kościół św. Andrzeja Apostoła wybudowano w latach 1079-1098. Za panowania króla Władysława Łokietka opiekę nad świątynią przejął klasztor klarysek - i siostry tego zgromadzenia pełnią tą posługę po dziś dzień. Budowlę kilkukrotnie przebudowywano, najczęściej w związku z mniej lub bardziej poważnymi w skutkach pożarami. Na przełomie XVII i XVIII wieku podjęto decyzję o gruntownym remoncie wnętrza, co wiązało się także ze zmianą wystroju na bogatszy, barokowy.

Niestety dla zainteresowanych zwiedzaniem zabytku od wewnątrz, kościół św. Andrzeja Apostoła w Krakowie klaryski otwierają wyłącznie w czasie nabożeństw. Codzienne msze odprawiane są zwykle o godzinie 7:00 - w niedziele i uroczystości dodatkowo o 10:00 - do tego dochodzą rozmaite “okazje specjalne”: święto patrona, nowenny ku czci opiekunek zakonu etc.

Dodaj opinię

Jeden z najciekawszych zabytków architektury sakralnej w Krakowie. Kościół św. Andrzeja Apostoła pochodzi z lat 1079-1098, a na przełomie XVII i XVIII w. przeszedł ogromną przemianę. W efekcie łączy średniowieczny, surowy styl romański bryły budowli z przepychem barokowych wnętrz i bogactwem rokokowych dekoracji. Przybytkiem od czasów króla Łokietka zarządza wspólnota klarysek.

Kościół św. Andrzeja Apostoła adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Andrzeja Apostoła, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Andrzeja Apostoła.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Andrzeja Apostoła opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij