Kościół św. Idziego

Kameralna świątynia na Drodze Królewskiej, którą łatwo przegapić ze względu na bliskie sąsiedztwo o wiele bardziej imponujących zabytków. Kościół św. Idziego w Krakowie z całą pewnością nie budzi tak dużego zainteresowania, jak wzgórze wawelskie. Co nie zmienia faktu, że kryje się w nim szereg historyczno-artystycznych ciekawostek.

Uważnych i żądnych wiedzy turystów zaintryguje już sama kwestia budowy krakowskiego kościoła św. Idziego. Zgodnie z tradycją przyjęło się uważać, że ten niewielki przybytek ufundował w drugiej połowie XI wieku książę Władysław Herman. Budowa świątyni miała być wotum wdzięczności za narodziny długo oczekiwanego syna, Bolesława (który zapisał się w historii jako Bolesław III Krzywousty). Podobno księżna Judyta zaszła w ciążę dopiero wtedy, kiedy para władców posłała kosztowne dary do sanktuarium świętego Idziego (patrona m.in. zmagających się z bezpłodnością) w Saint Gilles we Francji - wcześniejsze starania okazywały się bezowocne. Historia niewątpliwie piękna i wzruszająca… tyle że badania archeologiczne tego nie potwierdzają.

Dzisiejszy, gotycki kościół św. Idziego z Krakowa wzniesiono na początku XIV stulecia - jeśli wcześniej w tym miejscu tuż pod Wawelem stał jakiś chrześcijański przybytek, to nie pozostał po nim żaden materialny ślad. Od 1595 roku świątynia znajduje się pod opieką dominikanów, rezydujących przy bazylice Świętej Trójcy. Rzecz jasna na przestrzeni wieków budowlę kilkukrotnie przebudowywano, dzięki czemu znajdują się w niej elementy charakterystyczne dla kilku kolejnych epok: średniowiecza, renesansu, baroku itd.

Kościół św. Idziego w Krakowie warto zobaczyć m.in. ze względu na tryptykowy ołtarz główny, obraz patrona z XVII wieku, ambonę i ołtarze boczne w stylu barokowym, marmurowe stalle w prezbiterium, późnogotycki krucyfiks oraz rzeźby przedstawiające św. Jana i Matkę Boską. Oczywiście to tylko część pięknych i wartościowych dzieł sztuki, jakie zgromadzono w tym jednym z najmniejszych kościołów dawnej stolicy Polski.

Dodaj opinię

Mała, zabytkowa świątynia w cieniu Wawelu. Gotycki kościół św. Idziego zbudowano w pierwszych latach XIV stulecia, choć według tradycji pierwszą świątynię postawił tutaj książę Władysław Herman w podzięce za narodziny syna. Zarówno architektura przybytku, jak też zachowane w nim dzieła sztuki sakralnej, prezentują style różnych epok. Np. średniowieczny krucyfiks, renesansowe stalle z marmuru czy barokowe ołtarze.

Kościół św. Idziego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Idziego, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Idziego.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Idziego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij