Kościół św. Kazimierza Królewicza

Zabytkowa świątynia z drugiej połowy XVII wieku, przynależąca do klasztoru franciszkanów. Kościół św. Kazimierza Królewicza w Krakowie z zewnątrz prezentuje się dość niepozornie… ale to tylko skromna jak na standardy epoki baroku fasada. Bo już wnętrza przybytku są tak bogato dekorowane, że aż trudno uwierzyć w skromność braci mniejszych.

Historia krakowskiego kościoła św. Kazimierza Królewicza sięga 1658 roku, kiedy reformaci przeprowadzili się w nowe miejsce - podarowany przez Stanisława Warszyckiego dworek. Poprzedni klasztor franciszkanów, wybudowany ok. 1640 r., spłonął w trakcie oblężenia Krakowa w czasie potopu szwedzkiego. Budowa nowego sanktuarium rozpoczęła się uroczyście w 1666 roku, prace trwały ok. 6 lat. W części zewnętrznej warto zwrócić uwagę na 3 płaskorzeźby nad wejściem, z wizerunkami św. Antoniego, św. Piotra Alkantary oraz patrona świątyni.

Natomiast zwiedzając franciszkański kościół św. Kazimierza Królewicza w Krakowie koniecznie trzeba mieć ze sobą porządny aparat fotograficzny. Stwierdzenie, że wnętrze świątyni wprost skrzy się od bogactwa i przepychu, wcale nie byłoby jakąś szczególną przesadą. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to kunsztowne malowidła i ornamenty pokrywające ściany i sklepienie - zwłaszcza obrazy Aleksandra Mroczkowskiego o tematyce biblijnej. Spore wrażenie na miłośnikach sztuki sakralnej zrobią także złocone ołtarze, wykonane w pierwszej połowie XVIII wieku. Do najcenniejszych skarbów w kościele św. Kazimierza Królewicza znawcy sztuki sakralnej zaliczają jeszcze XVII-wieczny krucyfiks, figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem - wykonaną ok. 1370 r. z kości słoniowej - oraz obrazy. Wizerunek patrona datowany na 1670 r., wiszący w bocznej kaplicy “Pan Jezus Miłosierny” oraz jakoby cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej. Dwa ostatnie dzieła pochodzą z poprzedniego klasztory franciszkanów z Krakowa.

Warto jeszcze wspomnieć o udostępnianych od czasu do czasu - zwykle w listopadzie - kościelnych kryptach, w których od drugiej połowy XVII stulecia pochowano ok. 1000 świeckich i duchownych osób (do dziś zachowało się kilkadziesiąt trumien, niektóre przeszklone).

Dodaj opinię

Franciszkański zabytek w stylu barokowym, wzniesiony w II poł. XVII w. Z zewnątrz kościół św. Kazimierza Królewicza prezentuje się cokolwiek skromnie - ot, 3 płaskorzeźby na fasadzie - za to już wnętrza świątyni wyglądają wprost oszałamiająco. Począwszy od kunsztownych malowideł na sklepieniu, przez złocone ołtarze czy średniowieczną figurkę maryjną z kości słoniowej, aż po przepiękne obrazy.

Kościół św. Kazimierza Królewicza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Kazimierza Królewicza, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Kazimierza Królewicza.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Kazimierza Królewicza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij