Kościół św. Marka Ewangelisty

Filia parafii Mariackiej w Krakowie, a zarazem intrygujący zabytek z epoki średniowiecza. Kościół św. Marka Ewangelisty budowano etapami od drugiej połowy XIII stulecia, stąd gotycka architektura. Według kronik Jana Długosza fundatorem przybytku był książę Bolesław Wstydliwy, miało się to dziać około 1263 roku. Najstarsza pisemna wzmianka o tej wzniesionej dla braci augustianów świątyni pochodzi z 1295 r.

Prace nad krakowskim kościołem św. Marka Ewangelisty zakończyły się II poł. XV wieku. Jednak zakonnicy i mieszkańcy nie cieszyli się zbyt długo nową świątynią - w 1494 r. budowlę niemal doszczętnie strawił pożar. Konieczna była gruntowna renowacja. Podobny schemat - zniszczenie kościoła przez ogień i późniejsza, szybsza bądź dłuższa odbudowa - powtarzał się jeszcze kilkukrotnie. Pomimo tak licznych remontów, bryła świątyni do dzisiaj zachowała typowy dla średniowiecza wygląd.

Inaczej mają się sprawy z wnętrzami kościoła św. Marka Ewangelisty w Krakowie, które prezentują znacznie obfitszy w bogate dekoracje, barokowy sznyt. To w głównej mierze efekt modernizacji z pierwszej połowy XVII wieku - późniejsze prace koncentrowały się przede wszystkim na odnowie kościelnych zabytków i samej konstrukcji. Z ciekawszych dzieł sztuki sakralnej należy wymienić bogato zdobione ołtarze (główny i 4 boczne), ambonę wyrzeźbioną na kształt serca i krzyża (symbolu augustianów), gotycki krucyfiks, łaskami słynący obraz maryjny oraz szereg kunsztownych rzeźb.

Dodaj opinię

Średniowieczny zabytek sakralny o gotyckiej architekturze i bogatym, barokowym wnętrzu. Kościół św. Marka Ewangelisty w Krakowie zbudowano w II poł. XIII w. - choć budowla wielokrotnie płonęła, to przy odbudowie zachowywano zbliżony do pierwotnego kształt i wygląd bryły. Wnętrze świątyni zmodernizowano w XVII w., warto zobaczyć zdobione ołtarze, obraz Madonny i ambonę w kształcie serca i krzyża.

Kościół św. Marka Ewangelisty adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Marka Ewangelisty, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Marka Ewangelisty.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Marka Ewangelisty opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij