Kościół Świętej Trójcy

Nieopodal kościoła Bożego Ciała znajduje się kościół Świętej Trójcy (ul. Krakowska 48) powstały w latach 1741-43 i 1751-58. Świątynię wystawiono w stylu późnego baroku, spore grono znawców architektury sakralnej uważa ją za jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków tego rodzaju w całym Krakowie.

W wizerunku budowli wyróżnia się przede wszystkim pomysłowo zaprojektowana fasada autorstwa Franciszka Placidiego - włoskiego architekta, który w połowie XVIII stulecia był zaangażowany w wiele krakowskich projektów. W swojej pracy Placidi inspirował się przede wszystkim barokiem w wydaniu rzymskim - a jako że już od XVI wieku włoska architektura miała ogromny wpływ na kształt Grodu Kraka, kościół bonifratrów pod wezwaniem Świętej Trójcy w naturalny sposób stał się kontynuatorem tej pięknej tradycji.

Wnętrza świątyni, jak na barokową perełkę przystało, kryją mnóstwo wspaniałości i pięknych dzieł sztuki. Zwiedzający Kraków i kościół Świętej Trójcy turyści powinni zwrócić szczególną uwagę na wszechobecne polichromie (zwłaszcza freski na sklepieniu prezbiterium), ołtarz główny, bogato dekorowany chór muzyczny oraz kilka bocznych kaplic.

Dodaj opinię

Późnobarokowa perełka w architekturze Krakowa. Budowa trwała - z długą przerwą wynikającą z kwestii finansowych - w latach 1741-1758. Największym atutem świątyni jest piękna fasada, wykonana przez Franciszka Placidiego. Inne wiekopomne dzieła sztuki sakralnej z epoki to ambona z aniołkami, cudowna figura Jezusa z ołtarza głównego czy polichromia na sklepieniu.

Kościół Świętej Trójcy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Świętej Trójcy, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Świętej Trójcy.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Świętej Trójcy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij