Kościół św. Wojciecha

Niewielka i niepozorna, aczkolwiek szczególnie cenna świątynia na mapie zabytków sakralnych Krakowa. Kościół św. Wojciecha powstał w miejscu, gdzie słynny czeski biskup, misjonarz i męczennik, zaufany pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, wygłaszał na Rynku Głównym stolicy Małopolski. Jeszcze na przełomie X i XI wieku wzniesiono tutaj drewniany kościół, zaś w drugiej połowie XI lub na początku XII stulecia zbudowano murowany przybytek w stylu romańskim.

Ślady wczesnośredniowiecznego rodowodu kościoła św. Wojciecha w Krakowie zachowały się przede wszystkim w murach i podziemiach przybytku. Aktualna architektura i wystrój świątyni prezentują cechy typowe dla epoki baroku. Wszystko za sprawą gruntownej przebudowy, jaka miała miejsce w XVII wieku - później również prowadzono różne prace remontowo-budowlane, jednak już na znacznie mniejszą skalę. Przebywając w kościele św. Wojciecha warto przyjrzeć się z bliska kilku zabytkom sztuki sakralnej. Zwłaszcza malowidłom Andrzeja Radwańskiego po wewnętrznej stronie kopuły, rzeźbom aniołów na ścianie tęczowej, bogato zdobionemu ołtarzowi głównemu oraz obrazowi patrona, w którym Kasper Kurtz połączył malarstwo barokowe z tradycjami gotyckimi.

W krakowskim kościele św. Wojciecha można zobaczyć jeszcze specjalną wystawę, przygotowaną przez miejscowe Muzeum Archeologiczne. Ekspozycja koncentruje się na historii Rynku Głównego i samej świątyni - na zwiedzających czekają m.in. miniaturowe modele zabytków, wydobyte z wykopalisk relikty czy pozostałości po wczesnochrześcijańskim cmentarzu.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek na wystawę Muzeum Archeologicznego w kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie - stan na sierpień 2018:

  • 2 zł za bilet ulgowy
  • 4 zł za bilet normalny

Wstęp do samego kościoła św. Wojciecha pozostaje bezpłatny.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Mała, acz niebywale istotna świątynia. Kościół św. Wojciecha w Krakowie to bodaj najstarszy przybytek wiary chrześcijańskiej w mieście, wybudowany na przełomie X i XI wieku. Początkowo był to drewniany kościółek, wkrótce przerobiony na murowaną świątynię romańską, a w XVII w. przebudowany na kościół barokowy. W środku piękne dzieła sztuki sakralnej i wystawa Muzeum Archeologicznego.

Kościół św. Wojciecha adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Wojciecha, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Wojciecha.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Kościół św. Wojciecha. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 0-2 zł
    Kościół św. Wojciecha cena biletu ulgowego: 0-2 zł
  • 0-4 zł
    Kościół św. Wojciecha cena biletu normalnego: 0-4 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Wojciecha opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij