Niewielka i niepozorna, aczkolwiek szczególnie cenna świątynia na mapie zabytków sakralnych Krakowa. Kościół św. Wojciecha powstał w miejscu, gdzie słynny czeski biskup, misjonarz i męczennik, zaufany pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, wygłaszał na Rynku Głównym stolicy Małopolski. Jeszcze na przełomie X i XI wieku wzniesiono tutaj drewniany kościół, zaś w drugiej połowie XI lub na początku XII stulecia zbudowano murowany przybytek w stylu romańskim.
Ślady wczesnośredniowiecznego rodowodu kościoła św. Wojciecha w Krakowie zachowały się przede wszystkim w murach i podziemiach przybytku. Aktualna architektura i wystrój świątyni prezentują cechy typowe dla epoki baroku. Wszystko za sprawą gruntownej przebudowy, jaka miała miejsce w XVII wieku - później również prowadzono różne prace remontowo-budowlane, jednak już na znacznie mniejszą skalę. Przebywając w kościele św. Wojciecha warto przyjrzeć się z bliska kilku zabytkom sztuki sakralnej. Zwłaszcza malowidłom Andrzeja Radwańskiego po wewnętrznej stronie kopuły, rzeźbom aniołów na ścianie tęczowej, bogato zdobionemu ołtarzowi głównemu oraz obrazowi patrona, w którym Kasper Kurtz połączył malarstwo barokowe z tradycjami gotyckimi.
W krakowskim kościele św. Wojciecha można zobaczyć jeszcze specjalną wystawę, przygotowaną przez miejscowe Muzeum Archeologiczne. Ekspozycja koncentruje się na historii Rynku Głównego i samej świątyni - na zwiedzających czekają m.in. miniaturowe modele zabytków, wydobyte z wykopalisk relikty czy pozostałości po wczesnochrześcijańskim cmentarzu.
Ceny wejściówek na wystawę Muzeum Archeologicznego w kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie - stan na sierpień 2018:
Wstęp do samego kościoła św. Wojciecha pozostaje bezpłatny.
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.Mała, acz niebywale istotna świątynia. Kościół św. Wojciecha w Krakowie to bodaj najstarszy przybytek wiary chrześcijańskiej w mieście, wybudowany na przełomie X i XI wieku. Początkowo był to drewniany kościółek, wkrótce przerobiony na murowaną świątynię romańską, a w XVII w. przebudowany na kościół barokowy. W środku piękne dzieła sztuki sakralnej i wystawa Muzeum Archeologicznego.