Kościółek św. Benedykta

Świątynia pomocnicza parafii pod wezwaniem św. Józefa w Krakowie, notabene położona ok. 500 metrów w linii prostej od głównego przybytku. Eklektyczny kościółek św. Benedykta znajduje się na Wzgórzu Lasoty, nieopodal baszty maksymiliańskiej jednego z fortów budowanej przez Austriaków w połowie XIX wieku Twierdzy Kraków. Zabytek sakralny jest jednak o wiele, wiele starszy.

Niektóre badania archeologiczne wskazują, że kościółek św. Benedykta w Krakowie mógł powstać już na początku drugiego millenium - przebywający w mieście ok. 1013 roku Mieszko II podobno wykazywał się wówczas wielką szczodrością w fundowaniu chrześcijańskich świątyń. Prawdopodobieństwo tej wersji zwiększa egzorcyzmująca siła patrona, w połączeniu z bliskością Kopca Krakusa - niezwykle ważnego miejsca dla wszystkich, którzy sprawowali jeszcze pogańskie obrzędy.

Jeśli natomiast chodzi o dowody na piśmie, to najstarsze wzmianki na temat krakowskiego kościółka św. Benedykta ze Wzgórza Lasoty pochodzą z 1254 roku - Kodeks Dyplomatyczny Katedry Wawelskiej wymienia go wówczas jako włości należące do zgromadzenia norbertanek rezydujących na Zwierzyńcu. Pod względem architektonicznym budowla łączy elementy romańskie, gotyckie i barokowe: w ciągu tylu stuleci naturalnym jest, że świątynię wielokrotnie przebudowywano oraz podnoszono ze zniszczeń.

Regularne msze święte w kościółku św. Benedykta w Krakowie po raz ostatni odprawiano pod koniec XVIII wieku. Od tego czasu najlepszą okazją, aby obejrzeć wnętrze zabytku, są doroczne obchody “Rękawka” - dorocznego odpustu połączonego z zabawą ludową, którego nazwa wywodzi się z podania mówiącego o tym, że Kopiec Krakusa wdzięczni poddani usypali przenosząc ziemię w rękawach.

PS Według innej miejskiej legendy gdzieś w czeluściach Wzgórza Lasoty w Krakowie, gdzieś pod kościołem św. Benedykta, kryją się nieprzebrane skarby. Pilnuje ich zaklęta czarna księżniczka - ten, komu uda się zdjąć klątwę, zyska miłość i bogactwo. Wystarczy udać się na wzniesienie w godzinę duchów (północ) i przejść test. Otóż należy w 3 dni wydać nieprzebraną sumę pieniędzy, nie dzieląc się przy tym z nikim - inaczej czarna księżniczka skróci zalotnika o głowę. Podobno był jeden śmiałek, który zdołał przehulać fortunę, jednak na swoje nieszczęście ostatnie grosze oddał żebrakowi przy moście na Wiśle.

Dodaj opinię

Mały i niemal niedostępny, acz nadzwyczaj intrygujący zabytek sakralny. Kościółek św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty w Krakowie powstał najpewniej na początku XI w., w ramach szerzenia chrześcijaństwa na ziemiach polskich. W dzisiejszej budowli łączą się elementy romańskie, gotyckie i barokowe. Dziś kościół, z którym wiąże się legenda o skarbach czarnej księżniczki, otwierany jest wyłącznie na czas odpustu Rękawka.

Kościółek św. Benedykta adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościółek św. Benedykta, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościółek św. Benedykta.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościółek św. Benedykta opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij