Uczelniana instytucja edukacyjno-wystawiennicza, funkcjonująca wcześniej pod wieloma innymi nazwami. Muzeum AGH w Krakowie jest znane również jako Muzeum Historii Akademii Górniczo-Hutniczej i Techniki czy Muzeum Ośrodka Historii Techniki AGH. Ale już mniejsza o to, z punktu widzenia turystów administracyjna nomenklatura jest kompletnie marginalną kwestią. O wiele istotniejsze są technologiczne ciekawostki, interaktywne stanowiska i inne walory poznawcze.
Tych zaś krakowskie Muzeum AGH zapewnia sporą dawkę. W ramach instytucji funkcjonują między innymi:
Warto zawczasu wiedzieć, że Muzeum AGH w Krakowie mieści się w dwóch miejscach na uczelnianym kampusie. Większa część znajduje się w północnym skrzydle (5. piętro C-2 ; wejście od ulicy Czarnowiejskiej i C-3), z kolei Kopalnia Doświadczalna jest zlokalizowana w podziemiach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (B-2). Do tego placówka posiada jeszcze oddział zamiejscowy - zrekonstruowaną osadę prehistoryczną w Woli Radziszowskiej (ok. 30 kilometrów jazdy samochodem z centrum Krakowa), służącą rozmaitym inicjatywom edukacyjno-kulturalnym o charakterze historycznym.
Tajemnice górnictwa i hutnictwa przedstawione przystępnie i atrakcyjnie dla odbiorcy. Muzeum AGH w Krakowie prowadzi szereg warsztatów edukacyjnych dla młodzieży szkolnej, ponadto na zwiedzających czekają ekspozycje stałe. Od wystaw historycznych, przez specyficzny park miniatur przemysłowych, aż po podziemną kopalnię węgla o charakterze laboratoryjno-dydaktycznym.