Muzeum Anatomii Collegium Medicum

A ściślej rzecz biorąc Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To bodaj największa, a na dodatek najstarsza placówka tego typu w całej współczesnej Polsce. Pierwsze eksponaty - 12 preparatów kości i płodów - pochodziły z Wiednia i przywieziono je w 1803 roku.

Rzecz jasna od tego czasu akademicka kolekcja znacząco się powiększyła. Według spisu z 2001 roku, w zbiorach krakowskiego Muzeum Anatomii Collegium Medicum znajdowało się dokładnie 2077 preparatów. W pierwszej sali prezentowane są okazy z działów antropologii, anatomii porównawczej, a także artrologii (stawy) i osteologii (kości). Następne w kolejności są tzw. “preparaty mokre” - czyli narządy pływające w różnych dziwnych płynach konserwujących, tak w dużym uproszczeniu. Ostatnia sala nosi imię profesora Ludwika Teichmanna i zawiera szczególnie kunsztownie wykonane preparaty anatomiczne i modele rozwojowe - znaczną część z nich wykonał osobiście patron ekspozycji.

Muzeum Anatomii Collegium Medicum powstało przede wszystkim z myślą o uczniach szkół średnich i studentach, kształcących się w kierunkach medycznych i biologiczno-chemicznych. Co wcale nie znaczy, że pozostałe osoby, w tym zwyczajnie ciekawi świata turyści odwiedzający Kraków, mają całkowity zakaz wstępu. Osoby i grupy zainteresowane zwiedzaniem muszą zawczasu skontaktować się z kierownictwem placówki i uzgodnić dokładny termin oraz pozostałe warunki.

Dodaj opinię

Placówka Uniwersytetu Jagiellońskiego, stworzona dla celów dydaktycznych. Historia Muzeum Anatomii Collegium Medicum w Krakowie sięga 1803 r., kiedy z Wiednia sprowadzono pierwsze 12 preparatów. W 2001 r. zbiory liczyły już blisko 2100 eksponatów, umieszczonych w 3 salach tematycznych. Chlubą placówki są kunsztowne preparaty wykonane przez prof. Ludwika Teichmanna.

Muzeum Anatomii Collegium Medicum adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Anatomii Collegium Medicum, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Anatomii Collegium Medicum.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Anatomii Collegium Medicum opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij