Jedna z najstarszych instytucji historyczno-muzealnych w Polsce, działająca nieprzerwanie od lutego 1850 roku. Grubo ponad 150 lat tradycji Muzeum Archeologicznego w Krakowie znajduje swoje odbicie m.in. w licznych zbiorach wszelkiego rodzaju antyków, zabytków i reliktów. Otóż szacuje się, że placówka dysponuje ok. 500 tys. eksponatów z właściwie wszystkich epok.
Krakowskie Muzeum Archeologiczne, początkowo funkcjonujące jako Muzeum Starożytności, rozbudowuje swoją kolekcję na dwa podstawowe sposoby: z jednej strony poprzez własne badania i wykopaliska, a z drugiej za sprawą unikatów przekazywanych przez darczyńców - kolekcjonerów, odkrywców, inne instytucje itd. Swoją misję określa jako pośredniczenie pomiędzy prahistorią a współczesnością, dbanie o dziedzictwo materialne i duchowe naszych bliższych i najdalszych przodków.
W Gmachu Głównym Muzeum Archeologicznego w Krakowie, jakim od połowy lat ‘50 XX stulecia jest zabytkowy kompleks klasztorny karmelitów bosych z XVII wieku (w 1797 r. przekształcony w więzienie i sąd), urządzono 4 główne wystawy stałe:
Do tego dochodzi ekspozycje czasowe oraz prezentowane osobno pojedyncze skarby, takie jak posąg Światowida ze Zbrucza, kamienie mikorzyńskie czy Baba połowiecka ze Stadnicy. Warto także wspomnieć o dużym ogrodzie, gdzie od czasu do czasu organizowane są rozmaite wydarzenia plenerowe: spotkania naukowe, koncerty, Piknik Archeologiczny etc.
Ponadto Muzeum Archeologiczne w Krakowie posiada jeszcze dwa inne oddziały. Mowa o wystawie w podziemiach kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym oraz filii w Nowej Hucie, zlokalizowanej w zabytkowym dworku szlacheckim.
Ceny wejściówek do Gmachu Głównego Muzeum Archeologicznego w Krakowie - stan na sierpień 2018:
W NIEDZIELE WSTĘP BEZPŁATNY
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.Działające od 1850 r. Muzeum Starożytności, ze zbiorami szacowanymi na ok. 500 000 cennych eksponatów. Muzeum Archeologiczne w Krakowie systematycznie powiększa swoją kolekcję dzięki badaniom, wykopaliskom oraz darczyńcom. Jego główną siedzibą jest XVII-wieczny, poklasztorny kompleks z dużym i zadbanym ogrodem. Na gości czekają 4 wystawy stałe i różne wydarzenia kulturalne.