Muzeum Czapskich

Kompleks Muzeum Narodowego w Krakowie, łączący numizmatyczne Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z nowoczesnym Pawilonem Józefa Czapskiego, z główną ekspozycją poświęconą nietuzinkowemu artyście. Co jak co, ale na monotonię wrażeń zwiedzający wystawy stałe i czasowe turyści nie powinni narzekać.

Główną siedzibą krakowskiego Muzeum Czapskich - a przynajmniej tej jego części, która poświęcona jest monetom, medalom, banknotom i rozmaitym starodrukom - jest XIX-wieczny pałacyk, utrzymany w stylu klasycystycznym. Zabytkowy Pałacyk Czapskich zaprojektował Antoni Siedak. Architektura niewątpliwie prezentuje się okazale, lecz jeszcze większe wrażenie zapewne zrobią muzealne zbiory - na stałych ekspozycjach prezentowane jest ok. 2500 numizmatycznych skarbów, a cała mennicza kolekcja liczy sobie bagatela 100 000 (lekko licząc) wartościowych obiektów.

Wszystko zapoczątkował Emeryk Zachariasz Mikołaj hrabia Hutten-Czapski (1828-1896) - carski urzędnik, bibliofil, zbieracz numizmatów, grafik, dzieł sztuki oraz pamiątek narodowych. W 1903 roku prywatne zbiory decyzją spadkobierców trafiły w posiadanie Muzeum Narodowego w Krakowie. Współczesne Muzeum Czapskich posiada dwie główne wystawy: Gabinet Numizmatyczny oraz “Zbiór starych druków i rękopisów”. Do najcenniejszych eksponatów należą m.in. monety starożytne (rzymskie, aleksandryjskie i celtyckie), denary, grosze i dukaty piastowskie, pieniądze krzyżackie, banknoty z czasów Powstania Kościuszkowskiego, interesujące - z różnych względów - falsyfikaty, a także unikatowe mapy, opracowania historyczne oraz dawne druki sejmowe.

Co się zaś tyczy Pawilonu Józefa Czapskiego, to mieści się on w nowoczesnym budynku. Główna wystawa ma charakter biograficzny i łączy w sobie multimedialne środki przekazu z osobistymi pamiątkami, przekazanymi przez pisarza, malarza, krytyka i intelektualistę w testamencie na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie. Ponadto regularnie organizowane są tutaj wykłady i prelekcje na tematy artystyczne, historyczne czy polityczne.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Muzeum imienia Emeryka Hutten-Czapskiego i/lub Pawilonu Józefa Czapskiego, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie - stan na lipiec 2018:

 • bilet normalny po 10 zł
 • bilet ulgowy po 5 zł
 • bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 7-26 lat po 1 zł
 • bilet rodzinny dla maks. 5 osób (przynajmniej jedno dziecko do 18. roku życia) po 20 zł

W NIEDZIELE WSTĘP WOLNY

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z cennymi numizmatami i starodrukami, mieszczące się w klasycystycznym pałacyku z XIX w., połączone z nowoczesnym Pawilonem Józefa Czapskiego z ekspozycją biograficzną. Muzeum Czapskich wyróżnia się niezwykle bogatymi zbiorami monet, dokumentów i dzieł sztuki, decyzją rodziny przekazanych na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie.

Muzeum Czapskich adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Czapskich, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Czapskich.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Czapskich. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 1-5 zł
  Muzeum Czapskich cena biletu ulgowego: 1-5 zł
 • 10 zł
  Muzeum Czapskich cena biletu normalnego: 10 zł
 • 20 zł
  Muzeum Czapskich cena biletu rodzinnego: 20 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Czapskich opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij