Muzeum Czynu Niepodległościowego

Instytucja z długimi i pięknymi tradycjami, mieszcząca się w zabytkowym Domu imienia Józefa Piłsudskiego. Oficjalnie Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie zainaugurowało swoją działalność już w 1922 roku - pierwsze ekspozycje dla szerokiej publiczności Związek Legionistów Polskich udostępnił w 1934 r. Cała placówka funkcjonuje dzięki działalności społecznej, niemal wszystkie pamiątki pochodzą od zaangażowanych w sprawę darczyńców.

Krakowskie Muzeum Czynu Niepodległościowego powstało dokładnie w tym samym miejscu, z którego 6 VIII 1914 r. Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego rozpoczęła swój marsz w kierunku polskich ziem pod zaborem rosyjskim. Wszelako zbiory reprezentują zdecydowanie szerszą tematykę niż I Wojna Światowa i jej konsekwencje. W końcu walka Polaków o niepodległość i niezależność trwała - w przeróżnych formach, nie tylko zbrojnej konfrontacji - od XIX stulecia do 1989 roku. Całą ekspozycję podzielono na kilkanaście większych i mniejszych działów tematycznych.

W Muzeum Czynu Niepodległościowego z Krakowa urządzono wystawy poświęcone m.in. postaci marszałków Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego, wojskowemu duszpasterstwu, II Wojnie Światowej i Polskim Siłom Zbrojnym, sztandarom polskich oddziałów, zbrodni katyńskiej, harcerstwu czy “Solidarności”. W pomieszczeniach Domu im. Józefa Piłsudskiego organizowane są także naukowe konferencje oraz wykłady.

Dodaj opinię

Placówka założona już w 1922 r., szeroko prezentująca dążenia Polaków do odzyskania wolności i pełnej suwerenności. Bogate zbiory Muzeum Czynu Niepodległościowego obejmują okres od połowy XIX w. do 1989 roku - a przecież dzięki darczyńcom i działaczom społecznym kolekcja systematycznie się rozrasta. Eksponaty są posegregowane na kilkanaście działów tematycznych.

Muzeum Czynu Niepodległościowego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Czynu Niepodległościowego, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Czynu Niepodległościowego.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Muzeum Czynu Niepodległościowego - telefon: +48126334715
  • Ulica
    Aleja 3 Maja 7
    Muzeum Czynu Niepodległościowego mieści się przy ulicy Aleja 3 Maja 7 w Krakowie
  • 30-063 Kraków
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Czynu Niepodległościowego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij