Muzeum Etnograficzne

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Małopolska instytucja kultury, funkcjonująca w najróżniejszych okolicznościach już od 1911 roku. Muzeum Etnograficzne imienia Seweryna Udzieli w Krakowie przybliża zwyczaje, sztukę, dziedzictwo materialne i schematy myślenia ludzi - przede wszystkim polskiej wsi XIX w., ale w zbiorach są przedmioty z praktycznie wszystkich stron świata. Od wielkich miast zachodniej Europy, przez wieś na wschodnich rubieżach Polski czy osadę na północnych rubieżach Rosji, aż po egzotyczne dla nas zakątki Afryki czy Ameryki Południowej.

Krakowskie Muzeum Etnograficzne prowadzi zarówno działalność wystawienniczo-edukacyjną, jak też aktywne badania terenowe… niejednokrotnie skutkujące powstaniem kolejnych ekspozycji. Dla ciekawskich turystów zapewne najistotniejszy będzie fakt, że placówka przez okrągły rok udostępnia wystawy stałe i czasowe. Główną część, zlokalizowaną w zabytkowym ratuszu na Kazimierzu, można - w pewnym uproszczeniu - podzielić na 4 części:

  1. Od Środka - o tym, jak wyglądało życie na wsi w XIX wieku w oczach ówczesnych etnografów. A obserwacje naukowców i badaczy nie zawsze wiernie oddają specyfikę danej społeczności.
  2. Rytm Życia - wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku. Narzędzia pracy, elementy ubioru, zabawki etc.
  3. Rzeczy Ludzkie - rzemiosło artystyczne, stroje świąteczne, instrumenty muzyczne i inne rzeczy, które podkreślają folklor danego regionu.
  4. Nieobjęta Ziemia - przedmioty związane z kultem religijnym, przesądami, działalnością artystyczną i tworzeniem ludowej sztuki, krótko rzecz ujmując: duchową sferą życia prostych wydawałoby się ludzi.

Do tego należy dodać regularnie organizowane wernisaże, sympozja naukowe, wykłady, pokazy oraz szeroko rozumiane warsztaty. Kierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak też starszych i dojrzalszych odbiorców.

Od 2017 roku Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli z Krakowa posiada 3 oddziały. Gmachem głównym jest wspomniany wcześniej ratusz Kazimierza. W pobliskim Domu Esterki (ul. Krakowska 46) zazwyczaj urządzane są ekspozycje czasowe, tutaj też mieszczą się muzealna biblioteka i biura administracyjne. W trzeciej filii krakowskiego Muzeum Etnograficznego, “Magazynie Studyjnym” mieszczącym się w dawnym folwarku na Kobierzynie (ul. dra Józefa Babińskiego 29) ma działać kilka specjalistycznych pracowni, infrastruktura edukacyjno-rekreacyjna oraz nowatorska przestrzeń wystawowa.

Cennik

Ceny wejściówek do Muzeum Etnograficznego w Krakowie - stan na sierpień 2018:

  • bilet ulgowy na wystawę stałą 7 zł
  • bilet ulgowy na wystawę czasową 6 zł
  • bilet ulgowy łączony na wystawy stałą i czasową 10 zł
  • bilet normalny na wystawę stałą 13 zł
  • bilet normalny na wystawę czasową 9 zł
  • bilet normalny łączony na wystawy stałą i czasową 14 zł
  • bilet rodzinny (2+1 albo 1+2) na wystawę stałą 20 zł ; każda kolejna osoba +7 zł
  • bilet grupowy (od 10 uczestników) na wystawę stałą 5-10 zł/os.
Mini przewodnik

Nie lada gratka dla wszystkich, których pasjonuje kultura ludowa i polska wieś. Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało już w 1911 r., z inicjatywy wziętego badacza Seweryna Udzieli. Główna ekspozycja koncentruje się na XIX-wiecznej Małopolsce, acz eksponaty pochodzą z całego świata. Placówka mieści się w zabytkowym, dawnym ratuszu na Kazimierzu - w mieście ma też 2 inne oddziały.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja