Muzeum Etnograficzne

Małopolska instytucja kultury, funkcjonująca w najróżniejszych okolicznościach już od 1911 roku. Muzeum Etnograficzne imienia Seweryna Udzieli w Krakowie przybliża zwyczaje, sztukę, dziedzictwo materialne i schematy myślenia ludzi - przede wszystkim polskiej wsi XIX w., ale w zbiorach są przedmioty z praktycznie wszystkich stron świata. Od wielkich miast zachodniej Europy, przez wieś na wschodnich rubieżach Polski czy osadę na północnych rubieżach Rosji, aż po egzotyczne dla nas zakątki Afryki czy Ameryki Południowej.

Krakowskie Muzeum Etnograficzne prowadzi zarówno działalność wystawienniczo-edukacyjną, jak też aktywne badania terenowe… niejednokrotnie skutkujące powstaniem kolejnych ekspozycji. Dla ciekawskich turystów zapewne najistotniejszy będzie fakt, że placówka przez okrągły rok udostępnia wystawy stałe i czasowe. Główną część, zlokalizowaną w zabytkowym ratuszu na Kazimierzu, można - w pewnym uproszczeniu - podzielić na 4 części:

 1. Od Środka - o tym, jak wyglądało życie na wsi w XIX wieku w oczach ówczesnych etnografów. A obserwacje naukowców i badaczy nie zawsze wiernie oddają specyfikę danej społeczności.
 2. Rytm Życia - wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku. Narzędzia pracy, elementy ubioru, zabawki etc.
 3. Rzeczy Ludzkie - rzemiosło artystyczne, stroje świąteczne, instrumenty muzyczne i inne rzeczy, które podkreślają folklor danego regionu.
 4. Nieobjęta Ziemia - przedmioty związane z kultem religijnym, przesądami, działalnością artystyczną i tworzeniem ludowej sztuki, krótko rzecz ujmując: duchową sferą życia prostych wydawałoby się ludzi.

Do tego należy dodać regularnie organizowane wernisaże, sympozja naukowe, wykłady, pokazy oraz szeroko rozumiane warsztaty. Kierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak też starszych i dojrzalszych odbiorców.

Od 2017 roku Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli z Krakowa posiada 3 oddziały. Gmachem głównym jest wspomniany wcześniej ratusz Kazimierza. W pobliskim Domu Esterki (ul. Krakowska 46) zazwyczaj urządzane są ekspozycje czasowe, tutaj też mieszczą się muzealna biblioteka i biura administracyjne. W trzeciej filii krakowskiego Muzeum Etnograficznego, “Magazynie Studyjnym” mieszczącym się w dawnym folwarku na Kobierzynie (ul. dra Józefa Babińskiego 29) ma działać kilka specjalistycznych pracowni, infrastruktura edukacyjno-rekreacyjna oraz nowatorska przestrzeń wystawowa.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Muzeum Etnograficznego w Krakowie - stan na sierpień 2018:

 • bilet ulgowy na wystawę stałą 7 zł
 • bilet ulgowy na wystawę czasową 6 zł
 • bilet ulgowy łączony na wystawy stałą i czasową 10 zł
 • bilet normalny na wystawę stałą 13 zł
 • bilet normalny na wystawę czasową 9 zł
 • bilet normalny łączony na wystawy stałą i czasową 14 zł
 • bilet rodzinny (2+1 albo 1+2) na wystawę stałą 20 zł ; każda kolejna osoba +7 zł
 • bilet grupowy (od 10 uczestników) na wystawę stałą 5-10 zł/os.
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Nie lada gratka dla wszystkich, których pasjonuje kultura ludowa i polska wieś. Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało już w 1911 r., z inicjatywy wziętego badacza Seweryna Udzieli. Główna ekspozycja koncentruje się na XIX-wiecznej Małopolsce, acz eksponaty pochodzą z całego świata. Placówka mieści się w zabytkowym, dawnym ratuszu na Kazimierzu - w mieście ma też 2 inne oddziały.

Muzeum Etnograficzne adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Etnograficzne, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Etnograficzne.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Etnograficzne. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 6-10 zł
  Muzeum Etnograficzne cena biletu ulgowego: 6-10 zł
 • 9-14 zł
  Muzeum Etnograficzne cena biletu normalnego: 9-14 zł
 • od 20 zł
  Muzeum Etnograficzne cena biletu rodzinnego: od 20 zł
 • Grupowy 5-10 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Etnograficzne opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij