Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej

Instytucja znana również jako Muzeum i Archiwum Zgromadzenia Zakonnego Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo. Krakowskie Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej prezentuje sylwetkę założycielki zakonu oraz działalność sióstr felicjanek. Ponadto jest to miejsce kultu błogosławionej, wyniesionej na ołtarze przez papieża Jana Pawła II 18 kwietnia 1993 roku.

Wystawę stałą podzielono na kilka części: salę pamiątek liturgicznych, pokój Matki Angeli, salę historii i duchowości zgromadzenia, pokój rodzinny, a także archiwum, bibliotekę oraz czytelnię. Można tutaj obejrzeć szereg pamiątek i rzeczy osobistych błogosławionej, zdjęcia, dewocjonalia i mnóstwo dokumentów oraz książek. Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej mieści się zabytkowej kamienicy mieszczańskiej, wybudowanej najprawdopodobniej jeszcze w XIV stuleciu. Naturalnie na przestrzeni dziejów kilkukrotnie ją przerabiano i remontowano. Specjalna, niewielka wystawa szkiców i rysunków w tzw. maclochu (w uproszczeniu: dawny typ wąskiej piwnicy) pokazuje, jak przez wieki zmieniała się architektura budynku.

Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej w Krakowie zwykle jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do piątku i jedną sobotę w miesiącu. Zarówno turyści indywidualni, jak też grupy zorganizowane, powinni zawczasu uprzedzić felicjanki o planowanej wizycie.

Dodaj opinię

Instytucja prowadzona przez siostry felicjanki, przybliżająca biografię błogosławionej założycielki zgromadzenia oraz działalność zakonu. Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej z Krakowa eksponuje pamiątki liturgiczne, rzeczy osobiste, zdjęcia, książki i archiwalne dokumenty (można skorzystać z czytelni). Jest też mała wystawa o architekturze zabytkowej siedziby - XIV-wiecznej kamienicy.

Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij