Autobusy i tramwaje… a także intrygujące ekspozycje i interaktywne instalacje, prezentujące rozwój i osiągnięcia najrozmaitszych dziedzin techniki. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie koncentruje się na efektownych pokazach i szeroko pojmowanych doświadczeniach. A jak wszem i wobec wiadomo, taki sposób przekazywania wiedzy jest i skuteczniejszy, i atrakcyjniejszy dla odbiorcy od przegadanego wykładu.
Instytucję powołała Gmina Kraków w październiku 1998 roku, choć jej początków należy się doszukiwać w obchodach 100-lecia krakowskiej komunikacji miejskiej w 1975 r. Główną siedzibą Muzeum Inżynierii Miejskiej do dziś zresztą są zabytkowe, zachowane niemalże w całości hale tramwajowej zajezdni na Kazimierzu, budowanej sukcesywnie od 1882 roku. Rzecz jasna historia motoryzacji (i tutejszego MPK) stanowi istotny element głównej ekspozycji. Ponadto można się tutaj dowiedzieć ciekawych rzeczy o sposobach dostarczania mediów (prąd, gaz, woda itd.) do gospodarstw domowych, urządzeniach AGD i RTV, wszelkiego rodzaju narzędziach pracy, przyrządach pomiarowych i jeszcze wiele, wiele więcej.
Dodatkowo Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie organizuje szereg warsztatów edukacyjnych (przede wszystkim dla dzieci i młodzieży szkolnej) i ekspozycji czasowych, prowadzi też bibliotekę naukową i archiwum materiałów dokumentalnych. W strukturach instytucji działa również Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema - plenerowe quasi-laboratorium na terenie Parku Lotników Polskich.
UWAGA - w 2018 roku ruszyła szeroko zakrojona przebudowa Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, która ma pozwolić na znaczące rozszerzenie działalności. W trakcie trwania prac należy liczyć się z tymczasowymi ograniczeniami w dostępności niektórych wystaw.
Ceny wejściówek do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (główny oddział Zajezdnia) - stan na sierpień 2018:
WE WTORKI WSTĘP NA WYSTAWY STAŁE KRAKOWSKIEGO MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ JEST WOLNY OD OPŁAT
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.Tajemnice techniki, bez której nasze życie codzienne wyglądałoby zupełnie inaczej. Muzeum Inżynierii Miejskiej porusza mnóstwo tematów: od transportu zbiorowego, przez urządzenia AGD/RTV i różne narzędzia pracy, aż po niezbędne we współczesnych domach media. A wszystko pokazywane w sposób atrakcyjny i interaktywny, w zabytkowych wnętrzach zajezdni tramwajowej.