Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II

Sąsiadująca z wawelską świątynią placówka, która - zgodnie ze słowami gospodarzy - dysponuje jedną z największych i najcenniejszych kolekcji dzieł sztuki oraz pamiątek historycznych w całej Polsce. Muzeum Katedralne w Krakowie powołano w 1975 r. z inicjatywy Karola Wojtyły. Jego siedzibą jest zabytkowy Dom Katedralny, stworzony z dwóch przylegających do siebie XIV-wiecznych budynków: Domu Gotyckiego i kamienicy wzniesionej za panowania Kazimierza Wielkiego.

Eksponaty zgromadzone w Muzeum Katedralnym w znacznej mierze pochodzą z niegdysiejszego Skarbca Katedry Wawelskiej. Przez wieki właśnie tutaj gromadzono insygnia władzy królewskiej i inne regalia, a także najbardziej wartościowe rzeczy stworzone do kultu religijnego i sprawowania posługi kapłańskiej: od rzemiosła artystycznego i sztuki sakralnej po insygnia najwyższych hierarchów duchownych. Krakowskie Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II posiada 4 wystawy stałe:

 • Salę Królewską - czyli skarby władców Polski. Można tutaj zobaczyć m.in. grot włóczni św. Maurycego, który cesarz Otton III przekazał Bolesławowi Chrobremu, jabłko i berło Anny Jagiellonki, miecz koronacyjny Augusta III czy wyjątkowy racjonał biskupów krakowskich, podarowany przez królową Jadwigę.
 • Salę Skarbca Katedralnego XI-XVI w. - pierwsza część ekspozycji religijnej, z najstarszymi darami biskupów, magnatów i królów dla najważniejszego kościoła Rzeczpospolitej. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza skrzyneczka saraceńsko-sycylijska (srebrny relikwiarz), haftowany ornat przekazany przez krakowskiego wojewodą Piotra Kmitę, XV-wieczny obraz “Salvator Mundi” czy przedmioty wyjęte z XII-wiecznego grobu biskupa Maura.
 • Salę Skarbca Katedralnego XVII-XX w. - motyw przewodni wystawy ten sam, co wyżej, tylko eksponaty późniejsze. W tej części Muzeum Katedralnego na wyróżnienie zasługują monstrancja od bpa Stanisława Dąmbskiego infuła bp. Andrzeja Lipskiego z tysiącem szlachetnych kamieni, złocone misa i dzban z XVII w. oraz pastorał biskupa Adama Sapiehy.
 • Salę Papieską - kolekcja pamiątek po papieżu Janie Pawle II. Od szat kardynalskich, przez papieską infułę czy fotel Ojca Świętego z jego ostatniej pielgrzymki do Polski, aż po przedmioty przywiezione z licznych, prywatnych i oficjalnych podróży. Na przykład pucharek ze srebra i orzecha kokosowego.
Dodaj opinię

Ceny biletów do Muzeum Katedralnego im. Jana Pawła II w Krakowie - stan na lipiec 2018:

 • 7 zł wejściówka ulgowa
 • 12 zł wejściówka normalna
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Instytucja powołana do życia w 1975 r. przez Karola Wojtyłę, opiekująca się wyjątkowymi zbiorami Katedry Wawelskiej. Krakowskie Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II mieści się w połączonych ze sobą kamienicach z XIV w. Ekspozycję insygniów królewskich (np. włócznia św. Maurycego), bezcennych dzieł sztuki i przedmiotów kultu religijnego podzielono na 4 sale tematyczne.

Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 7 zł
  Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II cena biletu ulgowego: 7 zł
 • 12 zł
  Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II cena biletu normalnego: 12 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij