Muzeum PRL-u

Zdaniem niektórych, zwykłych Polaków “Za komuny było lepiej” - kto nie miał okazji doświadczyć socjalizmu na własnej skórze, odwiedzając Muzeum PRL-u w Krakowie będzie mógł wyrobić sobie własne zdanie na ten temat. Angielska nazwa instytucji zarządzanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - The Museum of Poland under the Communist Regime, czyli w wolnym tłumaczeniu “Muzeum Polski pod reżimem komunistycznym” - mówi nieco więcej o tym, czego można się tutaj spodziewać.

Krakowskie Muzeum PRL-u koncentruje się na dwóch aspektach polskich dziejów z lat 1944-1989. Pierwszy to działalność podziemia antykomunistycznego (przede wszystkim ruchów solidarnościowych, ale też artystów), drugim są realia codziennego życia zwykłych obywateli. Przydziały, pustki w sklepach, dewizy, wszechobecne kombinowanie. Niemal wszystkie dotychczasowe wystawy (sierpień 2018) miały charakter czasowy - prace nad scenariuszem stałej ekspozycji trwają od lat, jednak temat budzi żywe emocje i wielkie kontrowersje. Pojawiają się też żądania, aby przekształcić placówkę - jakoby nadmiernie gloryfikującą czasy słusznie minione - w Muzeum Nowej Huty.

Główną atrakcją Muzeum PRL-u w Krakowie w oczach turystów niewątpliwie okaże się stała wystawa “Atomowa groza”, urządzona w piwnicznym schronie - podobno zbudowanym na wypadek wojny nuklearnej. Według miejskiej legendy: jednym z ok. 250, które rzekomo miały stworzyć pod Nową Hutą istne podziemne miasto. Ekspozycja pokazuje, jak było naprawdę… i co mogło się zdarzyć, gdyby Zimna Wojna w którymś momencie bez pardonu przeszła w III Wojnę Światową.

Muzeum PRL-u mieści się w dawnym kinie Światowid - socrealistycznym gmachu wybudowanym w latach 1955-1957 według projektu Andrzeja Uniejowskiego. Działa tutaj również kameralna Galeria Szpeje, która prezentuje (i sprzedaje) PRL-owskie rzemiosło oraz dzieła sztuki. Okazuje się, że niepowtarzalny styl i design mebli, zabawek, plakatów czy obrazów z epoki ma spore grono fanów.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Muzeum PRL-u, funkcjonującego w strukturach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - stan na sierpień 2018:

 • 10 zł bilet normalny
 • 8 zł bilet ulgowy
 • 5 zł/os. z Krakowską Kartą Rodzinną
 • 7-8 zł/os. bilety grupowe
 • 100 zł od grupy za zwiedzanie z przewodnikiem

WE WTORKI DO MUZEUM PRL-U W KRAKOWIE WSTĘP WOLNY

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Dobry sposób aby sprawdzić, jak to za czasów słusznie minionych bywało. Muzeum PRL-u, zarządzane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, pokazuje zarówno życie codzienne w Polsce lat 1944-89, jak też wszelką działalność antykomunistyczną działaczy solidarnościowych, artystów itd. Na szczególną uwagę zasługuje stała wystawa “Atomowa groza”, urządzona w podziemnym schronie.

Muzeum PRL-u adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum PRL-u, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum PRL-u.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum PRL-u. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 8 zł
  Muzeum PRL-u cena biletu ulgowego: 8 zł
 • 10 zł
  Muzeum PRL-u cena biletu normalnego: 10 zł
 • Grupowy 7-8 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum PRL-u opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij