Muzeum Ubezpieczeń

Niewielka placówka funkcjonująca w ramach miejscowego oddziału PZU. Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie to bodaj jedyna tego rodzaju instytucja na świecie, która gromadzi zbiory dokumentujące rozwój i historię problematyki zabezpieczania się przed wszelkiego rodzaju nieszczęściami. Eksponaty pochodzą przede wszystkim z XIX i XX wieku.

Kolekcja krakowskiego Muzeum Ubezpieczeń liczy ok. 36 tysięcy obiektów. Są to rozmaite dokumenty - w tym oczywiście polisy ubezpieczeniowe - zdjęcia, książki dotyczące zagadnienia, znaczki, tablice, pieczęcie, osobiste pamiątki po pionierach działalności ubezpieczeniowej czy narzędzia pracy dawnych “agentów”: od skarbczyków po przyrządy pomiarowe czy komplet służący do kolczykowania bydła. Bodaj największą wartość mają polisa Aleksandra Colonna-Walewskiego - syna Marii Walewskiej (z domu Łączyńskiej) i Napoleona I Bonaparte - oraz umowa niejakiego Woyciecha Kirstera z 14 grudnia 1804 r. Rzeczony akt to najstarszy eksponat placówki.

Przyczynkiem do powołania Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie były obchody 175-lecia polskich ubezpieczeń. Tradycje organizacji wystawiających polisy i zbierających składki na ziemiach polskich sięgają 1803 roku, kiedy to dekret króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III powołał Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych. Warto jeszcze wspomnieć o Towarzystwie Ogniowym w Księstwie Warszawskim (1807), założonym w 1860 r. Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych z Krakowa oraz Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych, która zainaugurowała działalność w 1921 roku.

Dodaj opinię

Prawdopodobnie jedyna instytucja na świecie parająca się tego rodzaju tematyką. Kameralne Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie posiada ok. 36 000 różnego rodzaju eksponatów: przede wszystkim dokumentów, pamiątek po osobistościach tej dziedziny oraz niezbędnych w pracy agenta/ubezpieczyciela narzędzi. Szczególnie interesujące wydają się zwłaszcza oryginalne, stare polisy.

Muzeum Ubezpieczeń adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Ubezpieczeń, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Ubezpieczeń.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Muzeum Ubezpieczeń - telefon: +48124228811
  • Ulica
    Juliana Dunajewskiego 3
    Muzeum Ubezpieczeń mieści się przy ulicy Juliana Dunajewskiego 3 w Krakowie
  • 31-133 Kraków
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Ubezpieczeń opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij