Nowohuckie osiedla

Trasa nowohucka wiedzie też Aleją Andersa, przy której wyrastają wybudowane w różnych okresach nowohuckie osiedla.

Najstarsze wśród nich jest Osiedle Teatralne z lat 1950-55, uważane za owoc pełnej realizacji założeń socrealizmu w architekturze. Znajduje się w nim kino „Świt” i Teatr Ludowy w czasie popaździernikowej odwilży będący jedną z najważniejszych scen teatralnych w Polsce.

Osiedle Zgody wzniesione w 1955 r. jest podobne do Osiedla Teatralnego, choć jego formy są nieco prostsze.

Osiedla Handlowe i Spółdzielcze powstałe w okresie 1957-61 stanowią już ilustrację odejścia ku nowoczesnej urbanistyce i architekturze.

Spacerując po osiedlach, warto zajść na skrzyżowanie ul. Ludźmierskiej i ul. Obrońców Krzyża. Znajduje się tam drewniany krzyż przypominający o pacyfikacji w 1960 r. demonstracji w obronie decyzji o budowie pierwszego w Nowej Hucie kościoła. Świątynia pw. Arki Pana (pl. Włosika) powstała dopiero w latach 1967-77, a jej architektura pełna jest symbolicznych znaczeń odnoszących się do dziejów Polski.

Dodaj opinię

Doskonały przykład tego, jak PRL-owski, siermiężny socrealizm ustąpił z czasem nowoczesnym rozwiązaniom urbanistycznym. Budowane między latami ‘50 a ‘80 XX wieku osiedla stanowiły ważny element odbudowy Polski z wojennych zgliszcz. Wśród prostych bloków trafiają się architektoniczne perełki - jak np. gmach Teatru Ludowego czy kino “Świt” na Osiedlu Teatralnym.

Nowohuckie osiedla adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Nowohuckie osiedla, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Nowohuckie osiedla.
  • Ulica
    Nowa Huta
    Nowohuckie osiedla mieści się przy ulicy Nowa Huta w Krakowie
  • 31-998 Kraków
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Nowohuckie osiedla opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij