Ośrodek Kultury Europeum

Zabytkowy spichlerz z XVII wieku w pobliżu klasztoru kapucynów, przez Muzeum Narodowe w Krakowie przekształcony w galerię sztuki. Za pomocą ponad setki rzeźb i obrazów Ośrodek Kultury Europeum prezentuje przekrój przez 7 stuleci europejskiej działalności artystycznej. Ta część zbiorów instytucji jest o tyle wyjątkowa, że przez długie lata MNK koncentrowało się na sztuce polskiej - a tutaj można zobaczyć przede wszystkim cenne prace z zachodniej Europy.

Do najciekawszych dzieł wystawionych w Ośrodku Kultury Europeum z pewnością należy zaliczyć średniowieczne Madonny z Katalonii, “Ukrzyżowanie” Paola Veneziano, “Kazanie św. Jana Chrzciciela” Pietera Brueghela młodszego, niderlandzkie “Popiersie biskupa” datowane na 1500 rok, “Ucieczka do Egiptu” autorstwa Luki Giordano, XIV-wieczna rzeźba “Madonna z dzieciątkiem”, “Walka koguta z kotem” Jacoba Victorsa, “Pocałunek” Gustawa Vigelanda z 1897 r., figurka Don Kichota wykonana przez Paula Emile’a Machaulta… i jeszcze wiele, wiele innych dzieł o dużej wartości artystycznej. Finansowej zresztą też.

Początki “zachodnioeuropejskiej” kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie sięgają 1879 roku. Przez długie lata były to wyłącznie dary dobroczyńców instytucji, wówczas nikt nie myślał o utworzeniu czegoś w rodzaju współczesnego Ośrodka Kultury Europeum. Sytuacja zmieniła się po II Wojnie Światowej, kiedy to MNK zaczęło aktywniej poszerzać swoje europejskie zbiory dzieł sztuki. Początkowo prezentowano je razem z kolekcją Czartoryskich, w 2013 r. przeniesiono do wspomnianego we wstępie, świeżo odrestaurowanego spichlerza.

Poza wystawą stałą, Ośrodek Kultury Europeum Muzeum Narodowego w Krakowie prowadzi działalność edukacyjną, organizuje też szeroko pojmowane wydarzenia kulturalne: spotkania z twórcami, koncerty i imprezy, wykłady i prelekcje etc.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Ośrodka Kultury Europeum, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie - stan na lipiec 2018:

  • bilety ulgowe dla uczniów/studentów w wieku 7-26 lat po 1 zł (z ważną legitymacją)
  • bilety ulgowe po 5 zł
  • bilety normalne po 10 zł
  • bilety rodzinne dla maks. 5 osób, w tym przynajmniej 1 dziecka do 18. roku życia po 20 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, koncentrujący się na sztuce europejskiej. Na wystawie stałej w Ośrodku Kultury Europeum można podziwiać ponad 100 cennych obrazów i rzeźb zachodnioeuropejskich artystów, najstarsze dzieła pochodzą z XIV w. Ponadto organizowane są tutaj wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne. Siedzibą placówki jest dawny, zabytkowy spichlerz.

Ośrodek Kultury Europeum adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ośrodek Kultury Europeum, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ośrodek Kultury Europeum.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Ośrodek Kultury Europeum opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij