Pałac Biskupa Erazma Ciołka

XVI-wieczna rezydencja kościelnego hierarchy, od 1996 roku we władaniu Muzeum Narodowego w Krakowie. Pałac Biskupa Erazma Ciołka prezentuje efektowną mieszankę średniowiecznej architektury gotyckiej i włoskiego renesansu. Wzniesiony w latach 1501-1503 budynek ma status zabytku, w swojej bogatej historii pełnił najrozmaitsze funkcje - głównie reprezentacyjnej siedziby wszelkiego rodzaju urzędów, formacji i służb państwowych.

Biskup płocki Erazm Ciołek piastował zaszczytny urząd sekretarza króla Aleksandra Jagiellończyka, był także dobrze wykształconym humanistą, dyplomatą i mecenasem sztuki. Taka biografia przynajmniej w pewnej części znajduje odzwierciedlenie w ekspozycji stałej, jaką przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie. We wnętrzach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka zgromadzono mnóstwo wspaniałych prac artystów, pokazywanych na trzech głównych wystawach:

 1. Galeria “Sztuka Dawnej Polski”. XII-XVIII wiek” - zbiór mniej lub bardziej wybitnych dzieł sztuki, prezentujący prace od średniowiecza po epokę nowożytną. Do najciekawszych i najcenniejszych eksponatów w tej części muzeum trzeba zaliczyć gotyckie obrazy i rzeźby - w tym relief “Chrystus w Ogrójcu autorstwa Wita Stwosza - malarstwo renesansowe (dzieła Giovanniego Marii Padovano, Hansa Duerera czy Michaela Lancza) oraz barokowe figury. Warto też zwrócić uwagę na ekspozycję prezentującą staropolskie zwyczaje pogrzebowe.
 2. Kraków na wyciągnięcie ręki - architektoniczne detale “zdjęte” z najsłynniejszych rzeźb i budowli w Polsce. Na przykład krakowskiego kościoła Mariackiego czy gnieźnieńskiej katedry. Są tutaj zarówno oryginalne fragmenty zabytków, jak też gipsowe odlewy. Wystawę wzbogacają multimedialne kioski i holografy z animacjami oraz filmami dokumentalnymi.
 3. Galeria “Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej” - rozbudowana kolekcja ikon, malarstwa cerkiewnego i przedmiotów liturgicznych obrządku prawosławnego. Od piętnasto- i szesnastowiecznych dzieł w stylu zachodnioruskim, przez nowożytne prace z terenów Królestwa Polskiego, aż po ikony bałkańskie. Szczególnie cenne są elementy ikonostasu z Lipowca (historyczna Kijowszczyzna).
Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie - stan na lipiec 2018:

 • 1 zł bilet ulgowy dla młodzieży pomiędzy 7. a 26. rokiem życia (niezbędna ważna legitymacja szkolna/studencka)
 • 5 zł “zwykły” bilet ulgowy
 • 10 zł bilet normalny
 • 20 zł bilet rodzinny dla najwyżej 5 osób ; minimum 1 dziecko do lat 18
 • +5-7 zł wypożyczenie audioprzewodnika (5 języków do wyboru)
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Wystawna, wybudowana w latach 1501-03 rezydencja kościelnego hierarchy, królewskiego sekretarza, dyplomaty i mecenasa sztuki. Architektonicznie Pałac Biskupa Erazma Ciołka łączy elementy gotyckie i renesansowe. Od 1996 r. funkcjonuje tutaj oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, z trzema zróżnicowanymi tematycznie stałymi ekspozycjami fantastycznych dzieł sztuki.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pałac Biskupa Erazma Ciołka, zobacz gdzie w Krakowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pałac Biskupa Erazma Ciołka.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Redakcja serwisu www.e-krakow.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 1-5 zł
  Pałac Biskupa Erazma Ciołka cena biletu ulgowego: 1-5 zł
 • 10 zł
  Pałac Biskupa Erazma Ciołka cena biletu normalnego: 10 zł
 • 20 zł
  Pałac Biskupa Erazma Ciołka cena biletu rodzinnego: 20 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pałac Biskupa Erazma Ciołka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij